Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Laar: Eesti peab tegema EL-i laienemise mõjude analüüsi
Endise peaministri, riigikogu Isamaaliidu fraktsiooni kuuluva Mart Laari hinnangul peaks valitsus koostama analüüsi Euroopa Liidu laienemise mõjudest Eestile.

Kolmapäevases riigikogu infotunnis küsis Laar välisminister Kristiina Ojulandilt vastava analüüsi olemasolu kohta. Laar soovis teada, kas enne Türgile toetuse avaldamist EL-i liikmestaatuse saavutamiseks oli valitsus koostanud analüüsi Türgi EL-iga liitumise tagajärgedest Eestile.

Ojuland vastas, et sellist analüüsi ei ole valitsus koostanud, ent nii välisministeeriumis kui ka koalitsioonis on Türgi EL-iga liitumise mõjude küsimus olnud päevakorral. "Paberlikku ja põhjalikku analüüsi erinevatest aspektidest, olgu see poliitilistest, majanduslikest või muudest valdkondadest lähtuvalt - niisugust otsest analüüsipaberit meie välisministeerium koostanud ei ole," nentis ta.

Ojulandi sõnul lähtub Eesti selles küsimuses EL-is valminud analüüsidest. "Eesti on siin väga selgelt seisukohal, et me ootame optimistlikult ja heatahtlikult 6. oktoobril Euroopa Komisjoni poolt väljatulevat raportit, kus objektiivselt analüüsitakse seda, missugused reformid on Türgis toimunud ja milline see reaalne valmisolek on," rääkis Ojuland. "Selle pinnalt teeme juba edasi järgmiseid otsuseid, mida kindlasti detsembri ülemkoguks ka meie peaministril vaja läheb, et otsustada."

Mart Laar avaldas välisministri sellise hoiaku üle imestust ning leidis, et rahva võimalike hirmutunde või segaduse vältimiseks oleks kindlasti vajalik põhjalikum analüüs koostada, teatas Isamaaliidu pressiesindaja BNS-ile.

"Tegemist on ju siiski Euroopa Liidu laienemisega täiesti uude geograafilisse ruumi ning islami mõju olulise suurenemisega Euroopas," ütles Laar.

Valitsuse soovimatus mitte analüüsida ühe või teise EL-is langetatava otsuse mõju võib Laari hinnangul suurendada inimeste võõrandumist nii valitsusest kui ka EL-ist.

"Türgi küsimusega on valitsus loonud pretsedendi, kuid loodetavasti ei muutu selline otsuste tegemise viis traditsiooniks," ütles Laar. BNS

15 September 2004
  Kommentaarid