Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Hinnad on jätkuvalt languses
Statistikaameti andmetel tõusid hinnad veebruaris eelmise kuuga võrreldes 0,6 protsenti ning aastases võrdluses pidurdus hinnalangus 0,8 protsendini. Euroalas pidurdus hinnalangus toidu kallinemise ning energia hinnalanguse taandumise mõjul esialgse hinnangu järgi 0,3 protsendini.

Jätkuvalt mõjutavad hindu peamiselt välistegurid. Kui viimase poole aasta märksõna oli nafta kiire odavnemine, siis veebruaris toimus korrektsioon, misjärel on hind nüüdseks stabiliseerunud 60 dollari juures barreli kohta. Kuuga kallines nafta eurodes ligi neljandiku võrra, mis levis kiirelt ka siinse turu kütusehindadesse. Sellele vaatamata on kütus meil viimase viie aasta soodsaim. Kütuse hinnalangus moodustas veebruari aastasest tarbijahinnaindeksi langusest 0,9 protsendipunkti – seega ilma kütuse mõjuta oleks tarbijahinnaindeks kerges tõusus.

Lisaks võib olulisematest hinnamuutustest veebruaris välja tuua aasta alguse aktsiisimäära tõstmisest tingitud alkoholi kallinemise ning tagasihoidliku hinnatõusu toidukaupadel. Eelmise aasta lõpus soetatud suurte varude tõttu võib uue aktsiisimäära alkohoolsete jookide hindadesse ülekandumist oodata ka märtsis. Toiduainete hindu kergitasid mõnevõrra aiasaadused. Seevastu piimatoodete järk-järguline odavnemine on jätkumas. Kui piima kokkuostuhind pöördus langusesse juba eelmise aasta keskpaigas maailmaturuhindade languse ning Venemaa kehtestatud sanktsioonide tõttu, siis jaehindadesse on madalam hinnatase levimas viitajaga.

Hinnalanguse põhi jääb selle aasta algusesse. Odava nafta tõttu on hinnad aasta esimesel poolel jätkuvalt languses. Ka futuurid viitavad madalale naftahinnale edaspidi, samas lähiaastateks oodatakse kerget tõusutrendi.

Kristjan Pungas
rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik
06 Märts 2015
  Kommentaarid