Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Seaduseauk võib jätta kuriteo ohvri valurahata
Kuriteo ohver võib kohtus saavutada kurjategija süüdimõistmise, aga süüdlaselt välja mõistetud kahjutasu võib ta ootama jäädagi, sest maksujõuetult kurjategijalt ei luba seadus raha nõuda.

Mullu jaanuaris oma kodus peksa saanud mees, kellele kohus mõistis kurjategijalt 8000 krooni kahjutasu, ei ole tänaseks veel sentigi valuraha saanud. Anonüümsust palunud mees ütles, et tunneb end lootusetult ja on kohtuvõimudes pettunud, kirjutas Postimees.

"Kohtutäitur ajas süüdlast nagu tuult väljal taga," rääkis ta. Tingimisi vangistusega karistatud kurjategija teenib ametlikult alampalka. Vaeseomaks pekstud ohver aga teab, et raha tema peksjal jätkub, vähemasti järjest uuemate autode ostmiseks.

Tartu kohtutäituril Reet Rosenthalil on sahtlid täis kohtuotsuseid, mille järgi on hüvitussummad välja nõutud, kuid mis on süüdlase maksujõuetuse tõttu täitmata.

"Üsna sageli on kohtuotsusega esitatud nõuded 100.000 krooni ringis," ütles Rosenthal. Rosenthali hinnangul kaitsevad Eesti seadused võlgnikku.

Tema praktikas oli kõige suurem kohtus välja mõistetud kahjunõue üle ühe miljoni krooni. Süüdlane suutis sellest hüvitada viiendiku, ülejäänu on seni maksmata.

Kui süüdlasel aga vara pole, siis ei saa Rosenthali sõnul midagi välja nõuda. Ka kohtukulud jäävad kannatanu kanda. "Selliseid juhtumeid on kahjuks palju, aga täpset arvu siiski öelda ei oska," lisas Rosenthal.

Süüdlase pääsemine raha maksmata vähendab riigi ja kohtuvõimu usaldust, hindas ta. "Kui süüdlase enda nimel vara ei ole, siis ei saa kahjuks midagi teha. Eestis pole inimesel ju kohustust ennast sisse kirjutada, mujal maailmas on postiaadressi olemasolu kohustuslik," rääkis Rosenthal.

Kui tegemist on tahtliku või tahtmatu vigastuse tekitamisega, mille tulemusel vajab inimene ravi, taotleb süüdlaselt ravikulude hüvitamist haigekassa.

"Haigekassa ravikulude summad hüvitatakse siis maksumaksja arvelt, kui süüdlaselt midagi ei tule," ütles Rosenthal.

"Need juhtumid antakse kohtutäiturile lahendamiseks," lisas Haigekassa avalike suhete juhi Anne Osveti, kelle sõnul on eelmisel ja sel aastal väljamõistetud juhtudest täies ulatuses täidetud vaid kolmandik nõuetest. BNS

17 September 2004
  Kommentaarid