Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Maksulaekumiste kasv kiirenes märtsis 9,3 protsendini
Märtsis kogus maksu- ja tolliamet 399,8 miljonit eurot makse, mis on 9,3 protsenti rohkem kui möödunud aastal. Võrreldes eelarves planeerituga on kõiki makse esimese kolme kuu jooksul laekunud oodatust rohkem. Maksude laekumist mõjutasid märtsis, nagu ka veebruaris füüsiliste isikute tulumaksutagastused. Esimese kvartaliga on riigieelarvest täidetud 22,9 protsenti.

Sotsiaalmaksu laekumise kasv aeglustus märtsis 6,5 protsendile, kuid ületas eelarveootusi. Tegevusalapõhistel andmetel aeglustus märtsis nii palga (5,7 protsenti) kui ka hõive kasv (üks protsent). Suurematest tegevusaladest on viimase kolme kuu põhjal hõive- ja palgakasvu vedajad haldus- ja abitegevused, kasvu pidurdab veondus ja laondus, kus veebruaris deklareeritud keskmine palk eelmise aasta kõrge algtaseme tõttu vähenes.

Ehituses ning jae- ja hulgikaubanduses kasvab tööhõive keskmisest kiiremini, kuid palgakasv on keskmisest aeglasem, mis võib tulla lisandunud töötajate keskmisest madalamast deklareeritud palgast. Tööhõive kasv on keskmisest aeglasem ja palgakasv kiirem töötlevas tööstuses, avalikus halduses, hariduses ning tervishoius ja sotsiaalhoolekandes.

Füüsilise isiku tulumaksu laekumine ületab samuti eelarves oodatud taset arvestades, et tulumaksu on kahe kuuga tagastatud 84,1 miljonit eurot ehk 5,3 miljonit kiiremini kui eelmisel aastal. Tagastuste (u 94 miljonit eurot) ja juurdemääramiste (u 24 miljonit eurot) maht on eelarves oodatud tasemel.

Juriidilise isiku tulumaksu laekumine ületas märtsis eelarveootusi u 6 miljoni euroga, mis tuli erasektori suuremast kasumi jaotamisest võrreldes varasemate aastatega.

Kütuseaktsiisi laekumise kasv kiirenes märtsis 13,7 protsendini. Laekumisse panustas enim diislikütus. Selle põhjus on osaliselt seadusemuudatus, sest selle aasta 1. jaanuarist ei tohi laevandus- ja raudtee sektoris kasutada soodusmääraga kütust. Kuigi veosemahud vähenevad, kasvas mootorikütuste jaemüük võrreldes varasema aasta veebruariga püsivhindades 6 protsenti, mis toetas kütuseaktsiisi head laekumist. Bensiini kogused seevastu vähenevad teist kuud järjest hoolimata madalatest maailmaturu naftahindadest.

Pakendiaktsiisi on aasta esimeste kuudega laekunud eelarves planeeritust juba 83 protsenti. Laekumisi on aidanud kasvatada maksu- ja tolliameti kontrollid, mille tulemusi on raske ette prognoosida. Suurema laekumise üheks põhjuseks on ka deklareerijate hulga kasv, mis tuleneb pakendiaruande auditeerimise kohustusest ning selle tulemusena on deklareerinud ka need, kes seni pole seda teinud. Auditeeritud arvestuse peavad ettevõtjad esitama pakendiregistrisse 30. juuniks, mis tähendab, et see mõjutab ka II kvartali laekumist.
08 Aprill 2015
  Kommentaarid