Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Marek Strandberg on loomas roheliste erakonda
Rohelise mõtteviisiga ettevõtja Marek Strandberg on aasta enne kohalikke valimisi andmas avalööki roheliste erakonna loomiseks, lootes nende valijate toetusele, kes on kõigis praegustes parteides pettunud.

"Põhikirja ja programmi esialgne variant on valmis ning laupäeval toimub väike koosistumine, kus arutame erakonna moodustamise läbi," ütles tehnikaülikooli professor Tanel Tammet, kes koos Eestimaa Looduse Fondi nõukogu esimehe Strandbergiga on uue ühenduse peamised eestvedajad, kirjutas Postimees.

Tammeti sõnul on laupäeval oodata 10-20 aktiivsemalt erakonna loomisest huvituva inimese kogunemist, et partei moodustamiseks vajalikud sammud läbi arutada. "Tore, kui saaksime erakonna selle aasta sees moodustatud," lisas ta.

Tammet märkis, et roheliste nišš Eesti poliitikamaastikul on tühi ehk ükski praegustest erakondadest ei pea keskkonnasäästlikkust piisavalt oluliseks. Seetõttu näeb ta võimalust koondada "roheliselt" mõtlejaid uude erakonda.

Tammeti sõnul annab uue erakonna tekkele tuge ka see, et eri uuringufirmade hiljutised küsitlused näitavad inimeste kasvavat rahulolematust praeguste parteide suhtes.

Nii näiteks ei soovinud Turu-uuringute AS-i augustis läbi viidud küsitlusel 24 protsenti vastanutest toetada ühtegi erakonda, kaks kuud varem oli sama näitaja 17 protsenti.

"Üks põhjus, miks neid ei toetata, on see, et nad on liidri või väikese liidrite grupi juhtida ning lihtliikmel pole seal eriti midagi teha," lausus Tammet. "Otsedemokraatiaga loome olukorra, kus kõik liikmed saavad otsustes kaasa rääkida."

Näitena, kuidas otsedemokraatiat erakonnas rakendada, kirjeldas Strandberg, et kui partei lihtliige tuleb välja ideega ning enamik partei liikmetest seda näiteks elektroonilisel hääletamisel toetab, muutub see idee erakonna seisukohaks.

Kevadistel Euroopa Parlamendi valimistel üksikkandidaadina üle 5300 hääle kogunud Strandberg selgitas uue ühenduse loomist sellega, et paljud teda toetanud inimesed on suve jooksul tema käest küsinud, mis saab edasi.

Samas märkis Strandberg, et loodav ühendus ei pea tingimata erakonnastuma. "Kõige meeldivam tulemus oleks, kui üks või teine juba olemasolev partei võtaks uue ühenduse seisukohad üle," sõnas ta.

Lisaks rohelistele kaaluvad uue erakonna asutamist ka Keskerakonnast välja astunud sotsiaalliberaalid eesotsas Sven Mikseri ja Peeter Kreitzbergiga. Mikser ütles esmaspäeval, et nad plaanivad veel sel nädalal välja tulla oma poliitilise manifestiga, kuid uue erakonna loomiseks praegu samme veel ei astuta.  BNS

28 September 2004
  Kommentaarid