Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Ametialaseid süüasju saab lahendada kokkuleppemenetlusega
Riigikogu lükkas teisipäeval õiguskomisjoni ettepanekul menetlusest tagasi riigikogu keskerakondlaste algatatud eelnõu, mis välistanuks kokkuleppemenetluse kohaldamise ametialaste süütegude puhul.

Õiguskomisjoni ettepanekut eelnõu menetlusest tagasi lükata toetas 45 saadikut, eelnõu menetlusse jätmise poolt oli 23 opositsioonipoliitikut, sotsiaaldemokraat Katrin Saks jäi hääletusel ainsana erapooletuks.

Keskerakonna fraktsioon soovis kriminaalmenetluse seadustikku muuta, välistades kokkuleppemenetluse kohaldamise karistusseadustikus sätestatud ametialaste süütegude - pistise võtmise, vahenduse ja andmise ning altkäemaksu võtmise, vahenduse ja andmise eest.

Eelnõu riigikogulastele tutvustanud Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Ain Seppik ütles, et korruptiivsed kuriteod kuuluvad üldjuhul raskesti avastatavate ja raskesti tõendatavate kuritegude hulka, seetõttu tuleb korruptsioonivastasel võitlusel nende kuritegude eripära arvestades kasutada erinevaid meetmeid.

"Teise astme kuritegude tähtajaline vangistus kuni viis aastat või rahaline karistus menetlemisel kohtus kohaldatakse tihti kokkuleppemenetlust, mille käigus süüdistatu ja prokurör lepivad kokku kohaldatava karistuse liigi ja määra osas. Sellise võimaluse korral võib juhtuda nii, et süü ei ole täpselt ja küllaldaselt tõendatud ja selline võimalus meie arvates ei näita üles leppimatust ametialaliste süütegude suhtes," selgitas Seppik eelnõu vajalikkust.

Õiguskomisjoni liige, Res Publicasse kuuluv Jaanus Rahumägi ütles, et komisjon ei toetanud antud eelnõu, kuna suvel vastu võetud kriminaalmenetluse seadustik on muutmiseks veel liiga värske. "Õiguskomisjon ei välista, et antud teema juurde tuleb kunagi tagasi tulla, aga kolm kuud peale seaduse rakendamist kohe teda muutma hakata, teadmata seaduse võimekust, ei ole põhjendatud," rääkis ta.

Eelnõu ei toetanud ka valitsus põhjendusel, et korruptsioonikuritegude varjatud olemust arvestades pole mõistlik keelata kokkuleppemenetluse rakendamist, kuna see eeldab isiku endapoolset süü tunnistamist, samuti kaasneb kokkuleppemenetluse kohaldamisega alati karistuse mõistmine.  BNS

28 September 2004
  Kommentaarid