Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Kaitseministeerium lükkab Vene agentuuri väited tagasi

Kaitseministeerium tõrjub Venemaa uudisteagentuuri poolt esmaspäeval levitatud vihjet, nagu võiks NATO sõjalisel otstarbel kasutusele võtta Tartu külje all asuva Raadi lennuvälja.

Venemaa uudisteagentuur Interfax-AVN teatas esmaspäeval informeeritud allikale viidates, et Moskva on häiritud NATO plaanidest taastada ja võtta kasutusele alliansi uute liikmesriikide alal paiknevad endised Nõukogude Liidu õhujõudude baasid.

Allikas väitis, et NATO kavatseb baasid rekonstrueerida ja kasutusele võtta, vaatamata alliansi ametiisikute lubadusele mitte tuua uute liikmesriikide territooriumile tuumarelva.

Kaitseministeeriumi pressiesindaja Madis Mikko kinnitas esmaspäeval BNS-ile, et NATO peab kinni põhimõttest mitte tuua tuumarelvi ning mitte liigutada suuri väegruppe uutesse liikmesriikidesse.

"Strateegilist tuumarelva Eesti territooriumil vastavalt NATO plaanidele hoidma ei hakata," ütles Mikko.

Õhtuturbeks kasutatava relvastuse ja varustuse hoidmine NATO kasutusse antud lennuväljadel on aga iseenesest mõistetav, lisas ta.

Tartu vallavanema Aivar Soobi sõnul on vallal kavas kunagise lennujaama alale rajada hoopis tööstuspark ja elurajoon. "Lennuvälja hoidmise idee on juba aastaid tagasi maha maetud, praeguste plaanide järgi muutub kunagine suletud territoorium uueks ja terviklikuks elu- ja töökeskkonnaks, mis moodustab Tartu valla südame," ütles Soop BNS-ile.

Interfax-AVN-i allikas väitis, et NATO kavatseb kasutusele võtta Leedus Šiauliais asuva endise Nõukogude lennuväebaasi ning et baas vajab vaid vähest remonti, misjärel on seal võimalik vastu võtta ka tuumarelvi kandvaid lennukeid.

Väited lükkas ümber Leedu kaitseminister Linas Linkevicius, kes kinnitas, et tuumarelvade paigutamisest Šiauliai lähedal asuvale Zokniai õhubaasi ei saa juttugi olla.

Venemaa õhujõudude endine ülem, kindral Pjotr Deinekin ütles agentuurile, et Balti riikides on mitu õhujõudude baasi, mis võivad vastu võtta nii taktikalisi kui ka strateegilisi lennuväe üksusi ning samuti paigaldada ja hoida tuumarelvi.

Kindrali sõnul asuvad sellised tuntuimad lennuväebaasid Šiauliais ja Tartus.

Mikko märkis, et avalduses mainitud endised Nõukogude Liidu relvajõudude infrastruktuurid vajavad tänapäeva nõuetele vastavaks kasutamiseks tohutu suuri investeeringuid, sest aeg on teinud oma töö.

Ta kinnitas, et Tartu lennuväljal pole enam mingit strateegilist väärtust.

Tartu vald, kus asuval Raadi lennuväljal paiknesid Nõukogude Liidu strateegilised pommitajad, uurib võimalusi hakata lennuvälja ala arendama. Ühe variandina on välja pakutud võimalus rajada Raadile tööstuspark ja puhkeala.  BNS

18 Oktoober 2004
  Kommentaarid