Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Lahemaa mererannast veetakse ehituseks koormakaupa kive
Lahemaa rahvuspargis tegutsevad mehed, kes rannas kive lõhuvad ning need pärast veoautoga ehitustöödeks koormakaupa minema veavad.

Lääne-Virumaa keskkonnateenistuse jahinduse ja kalanduse spetsialist Leo Bergström, kes põhjarannikul kalal käib rääkis kohalikule päevalehele, et on korduvalt näinud, kuidas väiksemat sorti veoautod rannas seisavad.

Omale kerisekivide või kamina ehituseks kivide vedajaid on Bergströmi sõnul olnud kogu aeg, aga suuremate koormatena pole tema teada varem rannast kive korjatud.

"See pidi hea äri olema," nentis Bergström, teades, et ehituses ja haljastuses loodusliku kivi järele nõudlus olemas. Näiteks Võsult ida poole jääval Lobi neemel, mille kivine rand on autoga hästi ligipääsetav, leidsid Lahemaa rahvuspargi töötajad korrapäraselt laotud lõhutud kivide hunnikud, pindalaga pindala oli umbes 1x1,2 meetrit.

"Näha, et need olid professionaalselt lõhutud," märkis Lahemaa rahvuspargi spetsialist Imbi Mets. Ta lisas, et kivide lõhkumiseks peavad olema spetsiaalsed tööriistad ja lõhkuja peab oma tööd tundma.

Lobi rannas on näha tühjad kohad, kust kivid on välja kangutatud, ja lõhutud kivitükid. "Vaatad muidu küll, et kive on rannas palju, aga tegelikult on juba näha, et neid jääb vähemaks," lausus Leo Bergström.

Tema teada on kivivargad korraldanud oma töö nii, et kõigepealt sõidetakse džiipidega randa ja sorteeritakse kivid ning seejärel minnakse veoautoga järele. Vargad tegutsevad nii kiirelt, et neile on raske jälile saada.

Bergström rääkis, et kord kutsus ta ühtedele kivivedajatele politsei, aga politsei ei saanud teha muud, kui kontrollida dokumente. Tookord oli tegemist Keila inimestega, kes väitsid, et tahavad endale kiviaeda ehitada.

Vargusest on teatatud ka keskkonnainspektsioonile ja inspektsioon uurib asja. Keskkonnainspektsiooni avalike suhete nõunik Leili Tuul ütles, et maapõue seaduse järgi tohib kive võtta ainult maa omanik ja sedagi vaid juhul, kui ta kive kinnistult välja ei vii.

"Looduse seisukohast on tegemist loodusobjekti rikkumisega," lisas Lahemaa rahvuspargi looduskaitse peaspetsialist Lauri-Indrek Tummeleht.

Rahvuspargi andmetel seni massiliselt ei varastata, kuid Imbi Mets palus rannakülade elanikel ja kaluritel siiski naabrivalve korras ümbrusel silm peal hoida ja kahtlaste tegevuse märkamisel helistada keskkonnainspektsiooni tasuta vihjetelefonile numbril 1313. BNS

21 Oktoober 2004
  Kommentaarid