Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Riik jätkab pagulaselt raha nõudmist ringkonnakohtus
Rahandusministeerium ei nõustunud Ida-Viru maakohtu otsusega jätta ukraina pagulasele ebaseadusliku vangistuse eest makstud hüvitiselt tulumaks nõudmata.

Ida-Viru maakohtu esimehe Viljo Junolaineni sõnul leidis kohus 22. septembril, et riigilt ebaseadusliku vangistuse eest hüvitist saanud 57-aastane Vladimir Buch ei ole maksuseaduse mõttes Eesti resident, mistõttu ei tule tal ka hüvitise pealt tulumaksu maksta.

"Riigi esindaja ei olnud esimese astme kohtu otsusega nõus ja esitas Viru ringkonnakohtusse apellatsiooni," ütles Junolainen BNS-ile.

Vladimir Buch on varem öelnud, et ei tunnista riigi esitatud maksunõuet ega kavatse saadud hüvitise pealt tulumaksu tasuda.

Tallinna ringkonnakohtu otsusega mõisteti 2002. aasta sügisel Buchile ebaseaduslikult vangistuses viibitud aja eest 160.678 krooni hüvitist.

Rahandusministeerium keeldus varem Buchile hüvitist maksmast ning välistas kohtuvälise kokkuleppe. Pärast hüvitist siiski maksti, ent riik arvestas sellelt tulumaksu maha. Buchil õnnestus täitemenetluse kaudu ka tulumaksuna kinni peetud ligi 42.000 krooni kätte saada.

Riik nõuab nüüd mehelt seda tagasi, väites, et püsivalt Eestis elav isik on juba pärast pooleaastast riigis viibimist maksukohuslane.

Drenaa˛itoru kaudu Venemaalt Eestisse roomanud Buch viibis 1999. aasta 23. juulist 2000. aasta 5. detsembrini Tallinna keskvanglas ebaseaduslikult vahi all. Kokku kestis tema vangistus 502 päeva.

Pagulane pääses vanglast alles ÜRO pagulaste ülemkomissari ametkonna ja oma advokaadi Alar Eiche ühise taotluse alusel.

Buch väitis, et ta põgenes Ukrainast poliitilise tagakiusamise eest. Ta rääkis, et enne põgenemist olevat teda püütud kommunismivastase tegevuse tõttu provotseerida.

Arreteerimisel ja ülekuulamisel peksid väidetavalt eriüksuslased teda tema Odessas asuvas korteris. Buchi sõnul õnnestus tal enda kätte saada kodus olnud revolver ja sellest tulistatud kuulist sai üks teda peksnud meestest haavata. Ukraina miilitsa teatel suri haavata saanu mõni päev hiljem haiglas.

Buchil on juriidiline kõrgharidus, ta on 15 aastat töötanud miilitsamajorina eriti tähtsate asjade uurijana. Ukrainas on mehele esitatud mõrvasüüdistus. Buchi kodumaale väljaandmistaotlust Eesti ei rahuldanud.  BNS

28 Oktoober 2004
  Kommentaarid