Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Minister: Palestiina president Yasser Arafat on surnud

Endine sissipealik ja hilisem Nobeli rahupreemia laureaat Yasser Arafat suri neljapäeva varahommikul Pariisi lähedal haiglas, ilma et tema unistus iseseisvast Palestiina riigist oleks täitunud.

"Arafat suri Percy sõjaväehaiglas Clamart'is 2004. aasta 11. novembril (kohaliku aja järgi) kell 03.30," ütles haigla peaarst Christian Estripeau.

Palestiinlaste iseseisvusvõitlust sümboliseerinud Arafati surmateade tegi lõpu mitu päeva väldanud vastakatele teadetele koomas lebava liidri seisundi kohta.

75-aastasel Arafatil oli teisipäeval ajuverejooks.

Palestiina ametnike sõnul oli 29. oktoobril Prantsusmaale toimetatud Arafat umbes nädala koomas ning ta kannatas maksa- ja neerupuudulikkuse käes.

Kuigi Palestiina ametnikud kinnitasid avalikkuse ees, et Arafat oli veel kolmapäeval elus, väitis mitu tema abi eraviisiliselt, et Palestiina liider suri juba teisipäeval. Prantsuse arstid ei ole avalikustanud, mida Arafat põdes.

Paljud iisraellased vihkasid Arafatti Lähis-Idas aastaid kestva konflikti tõttu, kuid palestiinlastele oli ta iseseisvusvõitluse sümbol.

USA nägi Arafatis rahuprotsessi takistavat tegurit ja nii loodetakse, et tema surm võib Lähis-Ida diplomaatia taas käima lükata. Samas kardetakse Arafati võimalike järglaste seas puhkeda võivat võitlust, mis tooks Palestiina aladel kaasa kaose.

Kuna Arafat ei öelnud, keda ta tahaks näha oma mantlipärijana, kehtestasid palestiinlased kähku kollektiivse juhtimise, andes võimuvaakumi vältimiseks esialgu juhtivaid ametikohti nii mõõdukatele kui konservatiividele.

Jordani läänekaldal ja Gaza sektoris tulid kümne dtuhanded inimesed tänavatele Aafatti leinama.

"Meie isa on surnud," ütles ehitustööline Fathi Abu Adnan Gazas, taustaks püssipaugud õhku tulistavatelt palestiinlastelt.  BNS

11 November 2004
  Kommentaarid