Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Putini üleskutse vastu on olemas 100 eurosaadiku allkirjad
Europarlamendis algatatud avalikule pöördumisele maailma riigijuhtidele soovitusega kaaluda osavõttu võidupüha tähistamisest 9. mail Moskvas, on alla kirjutanud ligi sada Euroopa Parlamendi saadikut.

Neli europarlamendi konservatiivist saadikut, sealhulgas Tunne Kelam, algatasid avaliku pöördumise novembri keskel.

Järgmise aasta 9. mail tähistatakse Venemaal Natsi-Saksamaa üle saavutatud võidu 60. aastapäeva. Venemaa president Vladimir Putin kutsus sel puhul Moskvasse paljude maade riigipead, sealhulgas Baltimaade presidendid.

Euroopa parlamendi saadikute Kelami, Aldis Kuškise (Läti), Vytautas Landsbergise (Leedu) ja Christopher J. P. Beazley (Suurbritannia) algatatud pöördumine on suunatud maailma riigijuhtidele.

Pöördumises palutakse kaaluda riigijuhtidel hoolikalt Putini üleskutse tagamaid ning 9. mai tähendust Euroopa riikide ajaloos, esmajoones Baltimaades ning Kesk- ja Ida-Euroopa riikides.

"Vene Föderatsioon on Nõukogude Liidu õigusjärglane, ometi on ta jätkuvalt kõrvale hiilinud kohustusest võtta vastutus Nõukogude Liidu kuritegude eest inimsuse vastu ning naaberriikide suhtes. Tõese ajaloo kontekstis tähistab Moskvas 9. maiks 2005. aastal planeeritud kõrgetasemeline üritus mitte Teise maailmasõja lõppu, vaid pigem nõukogude okupatsioonide ning totalitaarse kommunismi kuritegude heakskiitu," seisab pöördumises.

Pöördumises märgitakse, et Nõukogude Liit aitas natslikul Saksamaal vallutada suuremat osa vabast Euroopast, varustades Saksa armeed ja sõjatööstust kütuse, toidu ja muu strateegilise toorainega ning samal ajal sooritas kokkuleppel natsliku Saksamaaga agressiooni Poola, Soome, Eesti, Läti, Leedu ja Rumeenia vastu.

"Peame vajalikuks kõigile meenutada Baltimaade ning teiste Kesk- ja Ida-Euroopa riikide traagilist ajalugu aastatel 1939 - 1991. Perioodi, mille vältel Nõukogude Liit sooritas takistamatult totalitaarse kommunismi kuritegusid," seisab pöördumises.

Putini kutsele vastavatel valitsusjuhtidel on oluline teha selget vahet ühelt poolt austust vääriva kangelaslikkuse ja toodud ohvrite ning teiselt poolt vajaduse vahel distantseeruda Balti riikide seadusevastasest okupeerimisest ning Kesk- ja Ida-Euroopa riikide vägivaldsest ikestamisest, kirjutavad pöördumise algatajad.

"Praegu on eriti oluline jõuda selgusele ning kooskõlastada ühemõtteline suhtumine Teise maailmasõja sündmustesse. See hõlmab eeskätt teise agressiivse totalitaarse riigi, Nõukogude Liidu rolli," ütles Kelam eelmisel nädalal.

Asjaolu, et Nõukogude Liit lõpetas sõja demokraatlike riikide liitlasena, ei muutnud Stalini ega tema järglaste strateegilisi eesmärke, milleks oli maailma vallutamine, lisas ta.

Lisaks Euroopa Rahvapartei ja Euroopa Demokraatide fraktsiooni kuuluvatele algatajatele on pöördumisele oma allkirja andnud teiste hulgas parlamendi aseesimees Saryusz-Wolski (Poola), Soome, Rootsi, Suurbritannia ja Itaalia delegatsioonide juhid, samuti Michael Gahler ja Alfred Gomolka (Saksamaa), Guntars Krasts (Läti) ning mitmed Poola, Suurbritannia ja Saksamaa saadikud.

Allkirjade kogumine jätkub selle nädala jooksul Strasbourg'is toimuval Euroopa Parlamendi istunginädalal. Pöördumine on kavas välja saata nädala lõpus.

Natsi-Saksamaa kapituleerus 8. mail 1945. aastal ning seda peetakse Teise maailmasõja Euroopas lõppemise päevaks. Nõukogude väed purustasid 9. mail Praha all vastupanu jätkanud Natsi-Saksa väed, mistõttu Venemaa tähistab võidupüha 9. mail. Teistes Euroopa riikides tähistatakse 9. mail Euroopa päeva.  BNS

17 November 2004
  Kommentaarid