Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Teenetemärkide komitee esitas ordenite nimede lühendid
Teenetemärkide komitee kiitis reedel heaks soovituse riiklike ordenite nimetuste lühendite kasutamise kohta.

Riigikantselei sümboolikaosakonna juhataja Kalev Uustalu ütles BNS-ile, et lühendit on otstarbekas kasutada teenetemärgi kavaleride nimekaartidel, era- ja ametlikus kirjavahetuses ning mitmel pool mujal tekstis, kus ruumi kokkuhoiu eesmärgil ei ole täielikku nimetust võimalik või mõistlik välja tuua.

Ta märkis, et praegu on kasutatud teenetemärgi nimetuse lühendeid nõukogude võimu poolt hukatud Eesti riigitegelaste mälestustahvlil, mis asub Tallinnas Toompeal Stenbocki maja seinal.

Teenetemärkide nimetuste lühendeid kasutati kirjalikult kavaleri nime järel Eestis 1930. aastatel. 1935. aastal kehtestas riigivanem käskkirjaga kaitsevägedele, et Vabadusristi kavaleride nimetamisel käskkirjades ja ametlikus kirjavahetuses märgitaks kavaleri nime järel talle kuuluvad Vabadusristid.

Vabadusrist tuli tähistada tähtedega VR, liik rooma numbriga ja järk kaldjoonega eraldatud araabia numbriga. Näiteks Vabadusristi esimese liigi kolmas järk oleks lühendatud kujul VR.I/3.

Teiste teenetemärkide lühendid alluks teenetemärkide komitee soovituse kohaselt samadele reeglitele. Riigivapi lühend on RV, Valgetähel VT, Kotkaristil KR, Eesti Punase Risti teenetemärgil EPR ja Maarjamaa Ristil MR.

Teenetemärkide komitee selgitas, et ordenite nimetuste lühendeid kasutatakse ka teistes riikides.  BNS

19 November 2004
  Kommentaarid