Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Mihkelson: riigiduuma avaldus tehti külma sõja vaimus

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson taunis riigiduuma teisipäeval vastu võetud avaldust Balti riikide niinimetatud vabastamise 60. aastapäevast, mis tema hinnangul muudab võimatuks Balti riikide presidentide osalemise Moskvas järgmise aasta 9. mail toimuvatel üritustel.

"Riigiduuma avaldus näitab ilmekalt Venemaa soovimatust tunnustada ajaloos toimunut," ütles Res Publicasse kuuluv Mihkelson BNS-ile.

Ta lisas, et jõhker ja küüniline vale on relv, mida Venemaa ei kasuta üksnes oma rahvaga manipuleerimiseks, vaid püüab hullutada ka rahvusvahelist avalikkust. "Selline natsionaalšovinistlik retoorika peaks olema demokraatlikule ja vabale maailmale selge hoiatus Venemaal asetleidvatest murettekitavatest protsessidest," nentis Mihkelson.

Väliskomisjoni esimees meenutas, et kui 1944. aasta novembris oleks aset leidnud Eesti vabastamine, nagu väidab riigiduuma oma avalduses, poleks Pika Hermanni tornis järgmistel aastatel lehvinud mitte võõrvõimu tähistav punalipp, vaid sinimustvalge.

"Riigiduuma avalduse autorid teavad suurepäraselt, et 1944. aasta sügisel vahetus Eestis ja teistes Balti riikides üks okupatsioon teisega," lisas ta. "Ma tuletan kolleegidele riigiduumast meelde, et viimane Vene okupatsioonisõdur lahkus Eestist 1994. aastal."

Mihkelson nentis, et sellised külma sõja vaimus tehtud avaldused muudavad sisuliselt võimatuks Balti riikide presidentide osalemise tuleva aasta 9. mai üritustel Moskvas.

"Ühtlasi peaksid ka teised Euroopa Liidu liikmesmaade liidrid tõsiselt kaaluma oma osalemist sellisel ajaloo võltsimise paraadil," lisas ta.

Presidendi pressinõunik ei soovinud veel kommenteerida, kas antud küsimus tuleb kõne alla Balti riikide presidentide kohtumisel nädala lõpus.

Eesti, Läti ja Leedu riigipead Arnold Rüütel, Vaira Vike-Freiberga ja Valdas Adamkus kohtuvad reedel Vilniuses.  BNS

23 November 2004
  Kommentaarid