Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Andres Põderile tuli peapiiskopiks saamine üllatusena
Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) uus peapiiskop Andres Põder nimetas valimistulemust üllatavaks.

Põder nentis, et valiku põhjus võib peituda tema erapooletuses kiriku erinevate liikumiste ja vaatenurkade suhtes.

"Loodan olla ka peapiiskopina tasakaalustav jõud. Tahaks uskuda, et need, kes mu valisid, leiavad, et nad ei valinud valesti," ütles ta pressikonverentsil.

"Tahaks, et meie kirikuvalitsus oleks kogu kiriku valitsus ja mitte keegi ei tunneks end kõrvalejäetuna," rääkis Põder. "Kirik on väga mitmekesine ja see peaks kajastuma ka kiriku juhtkonnas."

Põder ütles, et võimalike muutuste osas on olnud tõsiseid arutelusid selles osas, kas, mida ja kui palju kirikuelus muutma peaks. "Kirik on väga suur ühendus ja selle suunda ei saa ega tohigi kiirelt muuta. Kahtlemata saadavad kirikut pidevad väljakutsed ja need nõuavad uusi lahendusi, mida ei saa ilmselt anda peapiiskop ainuisikuliselt. Kirik on kollektiivne ühendus," rääkis ta.

Ametist lahkuv peapiiskop Jaan Kiivit ütles, et ordineeritud vaimulikuna jätkab ta oma tööd teistes ülesannetes. "Võimalusi on väga erinevaid. Paljudes funktsioonides jätkan ma kuni uue kirikukoosseisu valimiseni järgmisel sügisel," sõnas Kiivit. Ta lisas, et kaalub õppejõutöö vastuvõtmist Usuteaduste Instituudis, samuti võimalusi täita ametisolevalt piiskopilt saadud ülesandeid või teenida ka mõnda kogudust.

Põder sai EELK kirikukogus 32 häält, samuti teise vooru pääsenud Tartu praosti Joel Luhametsa poolt oli 25 kirikukogu liiget.

Esimeses voorus kogus Luhamets 19 ja Põder 17 häält. Lääne praost Tiit Salumäe pälvis 14 kirikukogu liikme toetuse, Tallinna praost Gustav Peeter Piir sai viis ja teoloogiadoktor, Usuteaduse Instituudi usuteaduskonna dekaan Randar Tasmuth kolm häält. EELK kirikukogus on kokku 63 liiget.

Põder (55) on õppinud Usuteaduste Instituudis, 1976. aastal asus ta teenima Viru-Nigula ja Kunda kogudusi, seejärel töötas Suure-Jaani ning Räpina ja Mehikoorma kogudustes. 1990. aastatest alates on ta olnud Pärnu Eliisabeti koguduse õpetaja ja Pärnu praostkonna praost ning ka EELK konsistooriumi liige.

Ta on abielus ning tal on kolm last, tema kaks poega on lõpetamas teoloogiaõpinguid.

Põder on Isamaaliidu liige ja kuulub Pärnu linnavolikokku. Põder ütles, et lahkub erakonnast, mööndes, et kirikupeana ei saa ta olla ühegi erakonna liige.  BNS

24 November 2004
  Kommentaarid