Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Ene Ergma taunis duuma avaldust 1944. aasta sündmustest
Riigikogu esimees Ene Ergma ütles, et peab äärmiselt kahetsusväärseks Vene riigiduuma avaldust, kus Nõukogude armeed nimetati Baltimaade vabastajateks.

"Duuma avalduse tekst viitab Vene parlamendi soovimatusele oma riigi ja maailma ajalugu objektiivselt hinnata," teatas Ergma teisipäeval tehtud avalduses.

Ta märkis, et Teise maailmasõja lõpp tähistab küll võitu natsismi ja fašismi üle Euroopas, kuid on samal ajal Nõukogude okupatsiooni kinnistamise tähis mitte ainult Balti riikides, vaid ka mujal Kesk- ja Ida-Euroopas.

"Sajad tuhanded inimesed deporteeriti ja hukkusid Nõukogude repressiivaparaadi tegevuse tulemusena veel aastakümneid pärast Teist maailmasõda. Mälestamist väärivad kõik hukkunud, nagu väärivad hukkamõistmist kõik totalitaarsed režiimid," meenutas Ergma ajalugu.

Kesk- ja Ida-Euroopa kogemus näitab Ergma sõnul, et ajalooprotsesside aus hindamine on demokraatliku riigi eeltingimus.

"See on lepitusprotsesse avavate ühiste euroopalike väärtuste möödapääsmatu koostisosa. Demokraatlikku ühiskonda ei saa üles ehitada pooltõdedele ning salgamistele, seega kutsume riigiduuma saadikuid andma õiglast hinnangut Nõukogude režiimi poolt korda saadetud kuritegudele nii Venemaal kui ka väljaspool seda," rääkis Ergma.  BNS

24 November 2004
  Kommentaarid