Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Euroopa Liidu suuremaid narkoprobleeme on kanepitarvitamine
Euroopa narkootikumide ja narkomaania seirekeskuse (EMCDDA) raporti kohaselt on üks suuremaid narkomaaniaga seotud probleeme Euroopa Liidus kanepitarvitamise kasv.

Lissabonis neljapäeva hommikul avaldatud raport märgib, et kanepist on saanud heroiini järel teine narkootiline aine, mille kasutajad kõige enam abi otsivad.

EL-i ambulatoorsetest narkoravikeskustest kogutud andmete põhjal märgib ligikaudu 12 protsenti kõigist ravialustest ja 30 protsenti uutest ravile pöördujatest oma peamiseks probleemseks narkootiliseks aineks kanepi.

EMCDDA esimehe Marcel Reimeni sõnul pöördub paljude Euroopa riikide narkoravikeskustesse abi saamiseks üha enam kanepitarbijaid ning oluline on aru saada, mis on selle põhjus.

Raporti kohaselt on üheks põhjuseks peetud kanepi kanguse suurenemist, kuid selle kohta on vähe tõendeid ning kangemaks on läinud vaid kanepitaimed, mida kasvatatakse kodustel meetoditel, mitte imporditav kanep.

Kange kanepi tarbijatel võib raporti kohaselt esineda tervisehäireid, nagu paanikahood, ja väiksemaid prühholoogilisi probleeme.

Probleemiks peavad Euroopa Liidu narkospetsialistid seda, et sageli nähakse narkomaani psüühikahäiretes vaid narkootikumi mõju, mitte tõelisi isiksusehäireid. Põhjuseks on see, et narkoravi spetsialistid ei saa psühhiaatrilist haridust ning psühhiaatrid narkoalast. Seetõttu tekib niinimetatud pöördukse sündroom ning patsiendid saadetakse ühest raviasutusest teise ja tagasi, mis halvendab nende ravivõimalusi.

Tõstatunud on ka küsimus, kas kanepisõltlasi peaks ravima samades keskustes, kus on ravil kroonilised heroiinisõltlased ja mitme narkootikumi tarbijad.

Kanepi tõttu ravi soovivate patsientide osakaal on suurim Saksamaal ning väikseim Leedus.

Peamised kanepisõltuvuses patsiendid on 22-23-aastased mehed. Suur osa neist õpib ning elab koos vanematega. Erinevalt heroiinisõltlastest on kanepisõltlastel sageli töö ja püsiv elukoht.

Ligikaudu pooled kanepitarvitajad kasutavad seda narkootikumi regulaarselt: 36 protsenti iga päev ja 17 protsenti kaks kuni kuus korda nädalas.

Kanep on ka kõige enam konfiskeeritud uimasti Euroopa Liidus. Enim konfiskeeritakse seda Suurbritannias.

Eestit on kanepitarvitamise osas toodud pigem positiivseks näiteks kui riiki, kus kanepi levik 15-34-aastaste noorte seas on alla 15 protsendi, vastandatuna näiteks Taanile, Hispaaniale, Prantsusmaale ja Suurbritanniale, kus kanepi levik samas vanusegrupis on üle 30 protsendi.

Peamiselt tuuakse Eestit raportis välja seoses HIV levikuga.  BNS

25 November 2004
  Kommentaarid