Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Rahandusminister: madal sündivus pikendab tööaega

Rahvastiku vähenemise korral tuleb tulevikus pikendada nii inimeste tööaega kui ka pensionile mineku iga.

Rahandusminister Taavi Veskimäe sõnul kasvab pensionäride osakaal tööealise elanikkonna suhtes 2050. aastaks tasemeni, kus iga pensionäri kohta töötab vaid üks inimene.

"Kui me ei hakka avalikult arutama kõiki võimalusi, kuidas neile hävitavatele protsessidele vastu seista, oleme 10-15 aasta pärast olukorras, kus on juba liiga hilja," ütles Veskimägi Eesti Päevalehe teatel.

Ministri sõnul ei saa riik nii kaua oodata. "Siis peame tulevikus eelarvepoliitiliste ja sotsiaalsete tagatistega seonduva leevendamiseks kehtestama pikema tööaja, tõstma pensioniiga, vähendama puhkeaega ja panustama võõrtööjõule," märkis Veskimägi.

Veskimäe sõnul on siiski vara rääkida, millise vanuseni võiks tõusta pensioniiga ning kui palju võiks praegust iga-aastast 28-päevast puhkust kärpida.

Esmakordselt EBS-is seminaril selle ideega välja tulnud Veskimägi märkis ühe variandina sarnaselt USA-ga kahenädalast puhkust.

Tööturuameti tööturuteenuste ja töötu sotsiaalse kaitse osakonna juhataja Patrick Rangi sõnul on probleemi tõstatamine aruteluks hea, kuid pigem tuleks tähelepanu pöörata tööviljakusele.

"Kui vaadata tööviljakust kirjeldavaid näitajaid, siis me pole selles osas kuigi kõrgel kohal ning tegelikult suudaksid inimesed ka praeguse tööaja juures töötada rohkem ja efektiivsemalt," märkis Rang.

Ta lisas, et USA-s on tõesti puhkus lühem ja see võib olla nende kõrge majandusarengu üks põhjusi, aga samas ei tea keegi, kuidas see inimese tervisele mõjub.

Kutsehaiguste ja töötervise keskuse ülemarsti-juhataja Viive Pille hinnangul pole Eesti töötajates varusid, mille arvel võiks tööaega pikendada.

"Mina seda mõtet ei toeta," ütles ta. "Meil on ju probleemiks ka vananev tööjõud ja mõttekam on neid hoida, et nad jõuaks piisavalt töötada." Samuti on inimese töövõime piiratud ning selle ületamisel tekib väsimus, mille tagajärjeks on tööõnnetused.

Ametiühingujuht Harri Taliga soovitab riigil tööaja pikendamise asemel kaasata pigem praegusi töötuid.  BNS

29 November 2004
  Kommentaarid