Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Europarlament jõudis Ukraina resolutsiooni osas üksmeelele
Euroopa Parlamendi saadikurühmad jõudsid teisipäeval üksmeelele Ukrainat puudutava resolutsiooni eelnõu suhtes, mille üks algatajaid on Euroopa Rahvapartei-Euroopa Demokraatide fraktsiooni liige Tunne Kelam.

Resolutsiooniettepaneku algatasid on europarlamendi aseesimehed Jacek Saryusz-Wolski ja Edward McMillan-Scott, endine Poola peaminister Jerzy Buzek, Briti konservatiiv Charles Tannock ning Tunne Kelam.

Üheteistkümnest punktist koosnev resolutsiooni eelnõu väljendab solidaarsust Ukraina rahvaga, kelle õigust valida vabalt oma presidenti tuleb algatajate arvates tunnustada ning ellu viia, mitte aga lämmatada, teatas BNS-ile europarlamendi pressinõunik Berit Teeäär.

Euroopa Parlamendi saadikud kutsuvad Ukraina võime üles tühistama presidendivalimiste teise vooru tulemused ning korraldama veel enne käesoleva aasta lõppu uus valimisvoor, järgides rahvusvahelisi demokraatlikke standardeid ning parandades põhimõtteliselt valimisprotsessi läbiviimist.

Saadikud soovitavad Euroopa Liidu Nõukogul ning Euroopa Komisjonil saata Ukraina valitsusele selge sõnum, et vägivalla rakendamise puhul rahumeelsete protestijate vastu tuleb Euroopa Liidu partnerlus- ja koostööleping viivitamatult peatada koos vastavate sanktsioonide rakendamisega.

Eelnõu üks algatajaid Tunne Kelam väljendas rahulolu, et parlamendi kuus saadikurühma ilmutasid täielikku solidaarsust Ukrainas vallandunud demokraatlike uuendustega.

"Euroopa Parlament täidab auga oma rolli kodanikuvabaduste toetajana, Ukraina rahva ehtsa ja võltsimata tahteavalduse eest seisjana," sõnas Kelam.

Ta juhtis tähelepanu asjaolule, et resolutsioon nõuab valimistingimuste mitte lihtsat, vaid põhimõttelist parandamist. Samuti lükkavad Euroopa Parlamendi saadikud resoluutselt tagasi president Putini väited, nagu mahitaks Euroopa Liit oma solidaarsusavaldustega Ukraina rahvale vägivalda.

"Enneolematu selgusega rõhutavad Euroopa rahvaesindajad Venemaa olulist vastutust Ukrainas tekkinud olukorra eest," märkis Kelam.

Kelami hinnangul võib oodata kuue saadikurühma vahel kooskõlastatud resolutsioonieelnõu kiiret vastuvõttu Euroopa Parlamendi täiskogu istungil.  BNS

30 November 2004
  Kommentaarid