Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Välisministrid toetasid Ukraina demokraatlikke jõude
Kolmapäeval Pärnus kohtunud Eesti, Saksamaa, Läti ja Leedu välisministrid arutasid iga-aastase 3+1 kohtumise raames eelkõige idapoolseid suhteid.

"Loomulikult oli konsultatsioonide keskmes olukord Ukrainas," ütles välisminister Kristiina Ojuland pärast kohtumist oma kolleegide Joschka Fischeri, Artis Pabriksi ja Antanas Valionisega BNS-ile.

"Olime ühel meelel selles, et peame toetama Ukraina demokraatlikke jõude, soovime sündmuste rahulikku kulgu ning uute valimiste toimumist nii ruttu kui võimalik," lisas ta.

Minister ütles, et EL-i ja Venemaa äsjase tippkohtumise valguses arutasid neli ministrit ka suhteid Venemaaga, eelkõige seda, kuidas edasi minna niinimetatud nelja ruumi temaatikaga.

"Kohtumisel kõlas korduvalt mõte, et tugineda tuleb ühistele väärtustele ning neid ei tohi millegi vastu vahetada," rõhutas ta.

Ojuland nentis, et kõne all oli ka president Vladimir Putini kava korraldada 9. mail Moskvas Tesie maailmasõja lõpule pühendatud üritused. "Balti ministrid selgitasid oma Saksamaa kolleegile probleemi tagamaid," ütles ta. "9. mai on küll seotud võiduga fašismi üle, kuid Balti riikidele tähendas see taasokupeerimist."

Saksamaa ning Balti riikide välisministrid sedastasid transatlantiliste suhete tähtsust. "Ses suhtes polnud meil erimeelsusi," ütles Ojuland. "Need on kõigi jaoks põhimõttelised suhted ning EL ootab huviga USA edasisi samme pärast äsjaseid valimisi."

Kõne all oli ka Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsiooni (OSCE) tulevik ja võimalik reformimine, mida järgmisel nädalal arutatakse OSCE liikmesmaade välisministrite tasandil. "Meie hinnangul peaks tugevnema EL-i mõju OSCE-s," ütles Ojuland.

EL-i finantsperspektiivis arutades väljendas suurrahastaja Saksamaa oma huvi ühtekuuluvusfondi tõhusa kasutamise ja õiglase jagamise vastu EL-i uusliikmete vahel.  BNS

01 Detsember 2004
  Kommentaarid