Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Tänavune jõulukuu tuleb soe ja lumevaene
Tänavune detsember ei tule meteoroloogia- ja hüdroloogia instituudi ennustuse kohaselt külm ja lumerohke, pigem võib jõulude ajal sadada vihma või lörtsi.

1. detsembril koostatud prognoosis pakkus ilmajaam, et alanud kuul võib oodata keskmisest kõrgemat õhutemperatuuri.

Sademete summa võib ilmajaama praeguste andmete kohaselt olla normilähedane ehk 42-62 millimeetrit.

"Kuu jooksul vaheldub sulailm mitu korda lühikese külmaperioodiga. Tõenäoliselt on pisut pikem külmalaine kuu keskpaiku. Kuu viimases kolmandikus on sulailma tõenäosus koos vihma ja lörtsisajuga üsna suur. Kuu jooksul domineerivad edela- ja läänetuuled," seisab pikaajalises ennustuses, milles ilmajaam ei välista muudatusi.

Meteoroloogias talve algust tähistav nullkraadine ööpäeva keskmine õhutemperatuur saabus mandril 17. novembri paiku, saartel päev hiljem.

Statistika näitab, et detsembri keskmine õhutemperatuur on alla nulli ja seda isegi saartel. Samas on kõrvalekalded normist nii miinus- kui plusspoolele mõnel aastal koguni viis-kuus kraadi.

Õhutemperatuuri absoluutne maksimum on küündinud mitmel aastal kaheksast kuni kümne soojakraadini. Detsembri õhutemperatuuri absoluutne miinimum aga on mõõdetud 1978. aasta eelviimasel ja viimasel ööl ning see oli -42,6 kraadist Narvas -26 kraadini saartel.

Sajupäevi on Eestis detsembris keskmiselt 16-20. Suurim ööpäevane sademete hulk on olnud 20-30 millimeetrit, mis lumena tähendab äärmiselt raskeid teeolusid. Tuisku esineb keskmiselt kahel kuni neljal päeval, mõnel aastal on Kirde-Eestis olnud ka kuni 16 tuisupäeva.

Udu on harilikult neljal kuni seitsmel, mõnel aastal kuni 16 päeval. Eriti ohtlikest ilmanähtustest võib esineda tuisku ja tugevat tuult maksimaalse kiirusega kuni 30 m/s ning jäite ja märja lume ladestumist traatidel.  BNS

02 Detsember 2004
  Kommentaarid