Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Iisrael kaalub massihävituselvalepet EL-iga
Iisrael vaevleb tõsises kimbatuses, kas sõlmida Euroopa Liiduga leping, mis kohustaks teda astuma esimest korda dialoogi oma massihävitusrelvade asjus, ütlesid diplomaadid teisipäeval.

Juudiriik ei ole allkirjastanud tuumarelva leviku tõkestamise lepet, kuigi tõenäoliselt on tegu Lähis-Ida ainsa tuumarelvariigiga. Ametlikult ei ole Iisrael seda kunagi tunnistanud.

Euroopa Komisjon peaks võtma teisipäeval vastu tegevuskava, mille asjus on EL-i naabrusprogrammi raames läbirääkimisi peetud seitsme riigiga, Iisrael nende hulgas. Ei ole aga teada, kas juudiriik dokumendiga nõusse jääb.

Ühe Iisraeli diplomaadi sõnul käivad riigis kõrgel tasemel vaidlused, kas lepe loob vastuvõetamatu pretsedendi, sundides juudiriiki pidama läbirääkimisi oma massihävitusrelvapoliitika üle.

"Enne kolmapäeva seda ei otsustata," ütles diplomaat. "Iisrael ei ole kunagi varem pannud ametlikku dokumenti valmisolekut neid küsimusi arutada. Mõned inimesed Iisraelis väidavad, et see on tõsine kõrvalekalle Iisraeli poliitikast."

EL on 2002. aastast alates, mil võeti vastu esimene strateegiadoktriin, nõudnud massihävitusrelvade küsimuse lülitamist lepetesse kolmandate riikidega, viimati Süüria ja Iraaniga.

"Me peame näitama, et oleme erapooletud, nõudes seda nii Iisraelilt kui Süürialt ja Iraanilt," ütles üks Komisjoni ametnik.

Tegevuskava nõuab Iisraelilt ka regulaarset dialoogi EL-iga oma inimõigusolukorra üle, kuid diplomaatide sõnul on kõige tundlikum küsimus massihävitusrelvaklausli sõnastus.

Tegevuskava laiendab Iisraeli suhteid EL-iga võrreldes assotsiatsioonileppega, mis käsitles ainult kaubandussidemeid. Uus lepe annab juudiriigile ligipääsu EL-i programmidele ja võimaldab osaleda poliitilises dialoogis rahvusvahelites küsimuses.

Reuters - BNS

07 Detsember 2004
  Kommentaarid