Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Eurosaadikute palk ulatub hüvitistega kuni 200.000 kroonini
Eesti saadikute ligi 29.000 krooni suurune kuupalk on Euroopa Parlamendis üks kesisemaid, segane kuluhüvitiste süsteem võimaldab aga nii Eesti kui ka teiste maade eurosaadikuil pista iga kuu taskusse kümneid tuhandeid maksuvabu kroone.

Eurosaadikute suured palgavahed tulenevad sellest, et neile makstakse kodumaa parlamendiliikmetega samaväärset palka. Nii saavad kõige paremini tasustatud Itaalia eurosaadikud sama töö eest kuus korda rohkem raha kui eestlased - ligi 180.000 krooni kuus. Palgaraha tuleb iga rahvusparlamendi eelarvest, kirjutas Postimees.

Seda ebavõrdset olukorda üritatakse europarlamendis kompenseerida kulusüsteemiga: EL-i eelarvest on saadikuile ette nähtud kindel summa reisi-, kontori-, telefoni- ja postikulude hüvitiseks, samuti raha assistendi võtmiseks ning keele- ja arvutikursustel käimiseks.

Kõige rohkem teenivad saadikud reisikulude pealt. Lennukipiletite puhul makstakse saadikuile kindel summa olenemata sellest, palju pilet tegelikult maksis. Saadikutel ei tule isegi pileteid ega arveid esitada, piisab pardakaardist.

Eesti eurosaadikud oma hüvitistest rääkida ei taha. Enamjaolt saavad rahvaasemikud tigedaks, et neid tülitatakse nii "ebaolulise" teemaga ajal, kui neil on vaja tõsist tööd teha.

Eurosaadik Marianne Mikko ei leidnud mitme päeva jooksul aega palga ja hüvitiste teemat kommenteerida. Tema assistendi Paavo Palgi sõnul on Mikkol viimasel ajal väga kiire olnud, kuid ta võiks vajadusel pigem Moldovast kõnelda - Mikko on europarlamendi Moldova delegatsiooni juht.

Ka teised Eesti saadikud muutusid hüvitiste teemast kuuldes enamjaolt kidakeelseks, väites, et nemad tegelikult täpselt ei teagi, kui palju iga kuu maksumaksja raha kulutavad. "Parema meelega ei vastaks, sest ma ei tea seda Tallinna asja, ise käin Tartust," vastas pärimisele Toomas Savi.

Tegelikult on tegemist suurte summadega ning on raske uskuda, et saadikud lihtsalt ei tea, kui palju neile sõiduhüvitist makstakse. Eesti saadikud saavad Tallinnast Brüsselisse ja tagasi lendamise eest iga kord ligi 30.000 krooni. Isegi äriklassis reisides kulub tegelikult vaid pool sellest rahast, turistiklassi pilet Euroopa pealinna ja tagasi maksab aga vaid 3600 krooni.

Peale loetletud hüvitiste on eurosaadikuile ette nähtud päevaraha - 4100 krooni päeva eest. Europarlamendi saadikud töötavad enamasti esmaspäevast neljapäevani, seega võiks saadik päevarahana saada ligi 70.000 krooni kuus.

Enamik Eesti saadikuid on siiski veendunud, et praegune palkade ning lisatasude süsteem ei ole normaalne ning seda tuleks kiiremas korras reformida. Nad leiavad, et esimese sammuna tuleks just sõidukulude hüvitamine viia vastavusse tegelike kulutusega.

Eurosaadik Andres Tarandi hinnangul tuleks kulusüsteemi läbipaistvamaks muuta ning selleks oleks vaja nõuda saadikutelt, et nad iga kulutatud sendi kohta arve esitaksid.  BNS

09 Detsember 2004
  Kommentaarid