Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Matsulevitš sõdis Paside ostu vastu
Riigikogu Res Publica fraktsiooni liige Tiit Matsulevitš vaidlustas mitmel korral Eesti kava osta Soomest kasutatud Pasi soomukeid.

Ajalehe Eesti Ekspress andmeil saatis riigikaitsekomisjoni liige Matsulevitš 28. juunil peaminister Juhan Partsile kirja, milles teatas, et kava osta Soome soomukeid teeb ta murelikuks.

Oma pöördumises tegi ta ettepaneku seisata ajutiselt soomlastega peetavad läbirääkimised Paside hankimiseks, teha skautpataljoni varustamiseks rahvusvaheline konkurss ja tutvuda põhjalikult maavägede staabi arvutustega.

9. septembril saatis riigikogulane peaministrile uue kirja, milles süüdistas kaitseministeeriumi ametnikke valeandmete kasutamises ja faktivõltsinguteks. Matsulevitši hinnangul on Pasid kasutud kered, mis jätavad Eesti NATO ees häbisse.

Ajalehe teatel on Matsulevitši kirjas toodud arvutused teinud riigikogulase tuttav baltisaksa päritolu eruooberst Konrad Aleksander Heilmann, kes on töötanud turundusnõunikuna relvafirmades Mauser ja Krauss-Maffei. Viimased aastad elab kunagi Saksamaa soomusjalaväe brigaadi juhatanud Heilmann Eestis.

Mullu oktoobris asus sakslane lepingulisele tööle Eesti kaitseväe maavägede staapi. Kolm nädalat hiljem esitas ta ettepaneku, mille kohaselt täidab enamiku maavägede staabi nõudmistest vaid Austriast pärit soomuk Pandur.

Kolonelleitnant Peeter Hoppe juhitud staap toetas Heilmanni seisukohta, kuid peastaap ja kaitseministeerium jäid teisele arvamusele. Heilmanni tööleping lõpetati, kui Matsulevitš kevadel mehe arvutustele tuginedes riigikaitsekomisjonis teema üles tõstis.

Hiljem kaht võimalust uurinud peaministri majandusnõunik Ülo Kaasik teatas ajalehele, et need lähtusid erinevatest eeldustest. Nõunik kinnitas ka, et tal pole alust kahelda kaitseministeeriumi ja kaitseväe spetsialistide analüüsis.

18. novembril kiitis valitsus heaks 60 Pasi ostu, sest kaitseministeeriumil oli soomukite hankimiseks kasutada vaid kuni 200 miljonit krooni. Peastaabil on aastani 2010 relvahangeteks kasutada 4,1 miljardit krooni. Uute soomukite ost tähendaks vajadust loobuda näiteks õhutõrje rajamisest või sõjalaevade ostust.

Ka pärast seda Eesti Ekspressi toimetusega ühendust võtnud Matsulevitš jäi arvamusele, et otsus on Eestile kahjulik. Riigikogulase sõnul on tal kahju skautpataljoni poistest, kes peavad "vanade künadega" sõitma hakkama.

Kaitseminister Jaak Jõerüüt allkirjastab reedel Eesti ja Soome vahelise 60 kasutatud Pasi soomuki hankelepingu. Eesti kavatseb maksta sel aastal soomukite eest 45,5 miljonit krooni.

60 soomukit Pasi XA-180 müüakse Eestile ilma relvadeta, ühe soomuki hind on uudisteagentuuri STT andmetel 120.000 eurot ehk umbes 1,87 miljonit krooni. 60 soomuki hind koos käibemaksuga on 133 miljonit krooni. Soomukid on valmistatud 1980. aastate lõpul, Soome kaitsevägi on neid kasutanud ka rahvusvahelistel missioonidel.

Riigikontroll on soomukite eest makstavat hinda liiga kõrgeks pidanud.  BNS

09 Detsember 2004
  Kommentaarid