Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Riigikogu jätkab vaidlusi valimisliitude üle
Riigikogu peaks teisipäeval jätkama vaidlusi õiguskantsler Allar Jõksi ettepaneku üle taaslubada kohalikel valimistel ka valimisliite.

Vaidlus selle üle algas juba 2002. aastal, mil riigikohus tunnistas Jõksi taotluse järel põhiseadusega vastuolus olevaks kohalike volikogude valimist sätestava seaduse selle osa, mis ei võimaldanud kodanike valimisliitudel kohalikel valimistel osaleda.

Riigikohtu otsuse järel lubas tollane riigikogu valimisliitudel 2002. aasta valimistel osaleda, ent seadustas samas, et järgmistel valimistel 2005. aastal on valimisliidud keelatud.

Tänavu novembri lõpus hääletas riigikogu menetlusest välja Isamaaliidu algatatud eelnõu, mis taaslubanuks valimisliidud, sellele järgneski Jõksi ettepanek seadusi muutma hakata.

Riigikogu põhiseaduskomisjon Jõksi soovi ei toeta. Eelmisel nädalal toimunud vaidlustes teatasid Res Publica, Reformierakonna, Rahvaliidu ja Keskerakonna esindajad, et ei poolda valimisliitude taasseadustamist. Jõksi seisukohta toetasid isamaaliitlased, sotsiaaldemokraatid ja sotsiaalliberaalid.

Jõks möönis, et valimisliitudevastased argumendid olid tõsiseltvõetavad. "Aga need ei lükka ümber minu veendumust selles, et valimisliitude keelustamine on demokraatia põhimõtte vastane," ütles ta.

Õiguskantsler teatas ka, et kui riigikogu tema ettepanekut ei toeta, pöördub ta riigikohtuse.

Järgmised kohalike volikogude valimised on tuleva aasta oktoobris.  BNS

12 Detsember 2004
  Kommentaarid