Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Riigikogu ei toetanud valimisliitude seadustamist
Riigikogu ei toetanud teisipäeval õiguskantsler Allar Jõksi ettepanekut, mis lubanuks valimisliitudel taas kohalikel valimistel osaleda, vaidluse lahendab tõenäoliselt riigikohus.

Jõksi hinnangut, et erakonnaseadus ja kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadus pole praegu kooskõlas põhiseadusega, toetas 18 saadikut ja põhiseaduskomisjoni vastupidist arvamust 66 saadikut.

Res Publica, Reformierakonna, Rahvaliidu ja Keskerakonna esindajad hääletasid Jõksi ettepaneku vastu, Jõksi seisukohta toetasid isamaaliitlased, sotsiaaldemokraadid ja sotsiaalliberaalid ning ka rahvaliitlane Jaak Allik.

Eelmisel nädalal kuulas riigikogu Jõksi arvamust, mille järgi valimisliitude keelustamine on demokraatia põhimõtte vastane. Jõks ütles neljapäeval, et kui riigikogu otsustab tema ettepanekut mitte toetada, peab vaidluse lahendama riigikohus.

Õiguskantsler pidas vajalikuks sekkuda valimisliitude seadustamise küsimusse pärast seda, kui riigikogu hääletas 25. novembril menetlusest välja Isamaaliidu algatatud eelnõu valimisliitude lubamiseks kohalikel valimistel.

Vaidlus algas juba 2002. aastal, mil riigikohus tunnistas õiguskantsleri taotluse järel kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse põhiseadusevastaseks osas, mis ei võimaldanud kodanike valimisliitude osalemist kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel.

Seejärel otsustas tollane riigikogu valimisliite 2002. aasta valimistel lubada, ent seadustas samas, et järgmistel valimistel 2005. aastal on valimisliidud keelatud.  BNS

14 Detsember 2004
  Kommentaarid