Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Seoses EL-i laienemisega muutub euromündi esikülg
Uutes Euroopa Liidu riikides kasutusele võetavate euromüntide esikülje kujundus tuleb tõenäoliselt erinev praeguste müntide omast, kuna seal kajastuvad praegu vaid vanad EL-i liikmesriigid.

Euromüntide esiküljel on praegu mündi vääring ning Euroopa kaart, millel on kujutatud 15 vana EL-i riiki.

Eesti Panga pressiesindaja Silver Vohu sõnul ei ole EL-is veel euromündi esikülje uue kujunduse vaidlused alanud, kuid teema tuleb selgeks arutada enne seda, kui kümme uut liikmesriiki euro kasutusele võtavad. Eesti loodab võtta euro kasutusele 2007. aasta 1. jaanuaril.

"Mündi kujunduse osas tuleb saavutada kõigi liikmesriikide vahel konsensus. Praegu kasutusel oleva mündi esikülje kujunduse üle käisid omal ajal tulised vaidlused. Palju vaidlusi tekitas küsimus, kui suured saared tuleb mündi esiküljel kujutatud kaardil välja tuua," ütles Vohu BNS-ile.

Uue esiküljega müntide kõrval jäävad käibele ka vana kujundusega praegused euromündid.

Kahe- ja üheeurosed on kahevärvilise hõbedase ja kollase kujundusega, 50-, 20- ja kümnesendised on kollased ning viie-, kahe- ja ühesendised on vasekarva. Kahe- ja üheeuroste ning 50-, 20- ja kümnesendiste esiküljel on kujutatud kaart Euroopa Liidu liikmesriikidega. Viie-, kahe- ja ühesendiste esiküljel on kujutatud maakera.

Vohu sõnul on Euroopa Liidus olnud juttu ka paberraha kujunduse muutmisest, mis võib teoks saada 2008. aastal.

Eesti euromündi tagaküljele tuleb Eesti kontuur. Eesti euromündi telefonihääletuse võitis Eesti kontuuriga kavand "Hara 2", mille autor on Lembit Lõhmus. Lõhmuse töö kogus 45.453 antud häälest 12.482, mis teeb 27,46 protsenti.

Euroopa Liidus on euromüntide esikülje kujundus ühtne, kuid iga liikmesriigi mündi tagakülg on kujundatud erinevalt. Hoolimata erinevast kujundusest kehtivad euromündid maksevahendina kõigis EL-i liikmesriikides.   BNS

19 Detsember 2004
  Kommentaarid