Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Jõks saatis riigikohtule taotluse valimisliitude lubamiseks
Õiguskantsler Allar Jõks saatis teisipäeval riigikohtule taotluse valimisliite keelustavate seadusesätete kehtetuks tunnistamiseks, riigikohtul on aega otsust langetada neli kuud.

Õiguskantsler on seisukohal, et säte, mis ei luba moodustada kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel kodanike valimisliite, on vastuolus põhiseadusega, teatas BNS-ile õiguskantsleri pressiesindaja Jaana Padrik.

Jõksi hinnangul on põhiseadusevastane ka see, et seadus ei võimalda moodustada alla 1000 liikmega erakondi kohaliku elu küsimuste otsustamiseks ja korraldamiseks, kuhu saaksid kuuluda ka Euroopa Liidu kodanikud. Kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse ja erakonnaseaduse sätted on vastuolus ka Euroopa Ühenduse asutamislepinguga, leiab õiguskantsler.

"Pidasin vajalikuks omalt poolt pöörduda riigikohtusse nii kiiresti kui võimalik. Paraku tuleb meil praegu maksta seda hinda, et ajal, mil järgmiste kohalike valimisteni on jäänud alla aasta, ei ole valimisreeglid veel selged," märkis õiguskantsler.

"Demokraatia kaitsmine maksab, kuid seda maksab kaitsta," lisas Jõks.

Õiguskantsler on seisukohal, et kuigi valimissüsteemi kujundamisel on põhiseaduslike väärtuste kaalumine suuresti seadusandja kui rahva esinduskogu õigus, tuleb valimisreeglite puhul seadusandja otsustusõiguse ulatuse määramisel olla ettevaatlik.

"Kuna vastavate muudatustega seostuvad reeglite muutjate endi otsesed huvid, sest muudatused võivad kaasa tuua olulist mõju neid muudatusi toetavatele erakondadele, siis on põhjendatud õiguskantsleri ja riigikohtu intensiivsem kontroll nende muudatuste põhiseaduslikkuse üle," ütles Jõks.

Riigikogu ei toetanud 14. detsembril õiguskantsleri ettepanekut lubada valimisliitudel osaleda kohalikel valimistel.

Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium tunnistas 2002. aastal õiguskantsleri taotluse peale kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse põhiseadusevastaseks, kuna see ei võimaldanud kodanike valimisliitude osalemist kohalikel valimistel. Pärast seda otsustas riigikogu lubada valimisliite 1. jaanuarini 2005.  BNS

21 Detsember 2004
  Kommentaarid