Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Tsunami - ookeanisügavustes tekkiv hiidlaine
Sellised hiidlained, mis laastasid pühapäeval India ookeani äärseid riike, võivad liikuda sadu kilomeetreid tunnis ning koguda teel veelgi jõudu juurde, põhjustades kaugemal suuremaid purustusi kui nende tekkekohal.

Võimsate maavärinate tagajärjel sündivad tsunamid võivad saavutada tohutu kõrguse ja kiiruse, kuid oma jõule vaatamata on nad merel vaevu märgatavad.

"Kui te olete merel paadis, ei pruugi te hiidlainet isegi tunda," ütles Hongkongi observatooriumi vanemteadur Wong Wing-tak. "Tsunami muutub võimsaks alles siis, kui ta läheneb rannikule ja jõuab madalasse vette. Siis võivad lained tõusta tavalisega võrreldes kümnekordseks."

Šotimaal asuva Edinburghi Instituudi seismoloog David Booth ütles, et pühapäeval Indoneesia lähedal maavärinast alguse saanud tsunami liikus kiirusega 500 kilomeetrit tunnis, mis seletab ka ligi 8.000 inimese hukkumist.

"Muutus ookeanipõhjas tekitab veepinnal liikumise ja see levib sealt kiirusega umbes 500 kilomeetrit tunnis," rääkis Booth.

Kiirusele vaatamata on hiidlaine "ikkagi piisavalt aeglane selleks, et korraliku hoiatussüsteemi olemasolu korral jõutaks hoiatada", rõhutas Booth.

"See laine võib ookeaniavarustes olla vaid mõne meetri kõrgune, kuid madalasse vette jõudes laine kõrgus kiiresti kasvab ja need lained võivad väidetavalt ulatuda kuni 50 meetrini," ütles Booth.

Pealtnägijate sõnul jõudis pühapäeval mitmes piirkonas rannikule kuni 10 meetri kõrgune laine.

Kuigi tsunamid võivad tekkida ka maalihete ja vulkaanipursete tagajärjel, on kõige sagedasem põhjus veealune maavärin, eriti sellistes piirkondades nagu Vaike ookean, kus toimub aktiivne tektooniline liikumine.

"Tsunamid liiguvad maavärina epitsentrist kõigis suundades laiali ning võivad rannikut rängalt rünnata," ütles Wong. "Hiidlaine võib inimesed kergelt merele kaasa viia, põhjustada üleujutusi, tekitada ulatuslikku ainelist kahju."

1960. aastal tabas Jaapanit 750 kilomeetrit tunnis üle Vaikse ookeani liikunud tohutu hiidlaine, mille põhjustas Tšiilis toimunud maavärinate seeria. Hukkus sadu inimesi.

1992. aasta septembris purustas tsunami Nicaragua rannikul umbes 13.000 inimese kodud. Kaks kuud hiljem laastasid Bali saart Indoneesias hiidlained, surmates tuhandeid inimesi.

Juulis 1998 tekitasid kaks 7-magnituudilist maavärinat kümne meetri kõrgused hiidlained, mis tungisid 30 km laiusel lõigul Paapua Uus-Guinea põhjarannikule. Hävis seitse küla, ametlikel andmetel sai surma üle 2.100 inimese.

USA-s Hawaiil asub spetsiaalne keskus, mille ülesanne on koguda infot võimalike hiidlainete kohta ning edastada tsunamihoiatusi.

Booth ütles, et pühapäeval Sumatra saare lähedal toimunud maavärina võnkeid oli tunda ka 8.000 kilomeetri kaugusel asuvas Londonis, mis tähendab seda, et "tsunamilained võisid liikuda üle kogu maailma".

AFP - BNS

26 Detsember 2004
  Kommentaarid