Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Kodanikuportaalis saab jälgida juhiloa menetlemist
Kolmapäevast saavad juhiloa taotluse esitanud inimesed jälgida kodanikuportaali kaudu juhiloa menetlemise käiku autoregistrikeskuses (ARK).

Varem said inimesed kodanikuportaali kaudu tutvuda ARK-i andmetega nende nimele registreeritud sõidukite ja juhilubade kohta, kuid kolmapäevast lisandus uue teenusena juhiloa valmimise jälgimine, teatas BNS-ile ARK-i pressiesindaja.

Kodanikuportaali pääseb internetipanga kaudu või ID-kaardi abil end identifitseerides kodulehel www.eesti.ee. Juhul kui juhiloa staatus näitab, et juhiluba on "kätte andmata", tähendab see, et luba on valminud ja taotleja võib ARK-i büroosse sellele järele minna.

ARK-is on alanud aktiivne juhilubade vahetamise aeg, sest selle aasta lõpus ning järgmise aasta alguses peab üle 100.000 inimese oma juhiloa uue vastu välja vahetama.

Juhiluba valmib 10 tööpäeva jooksul avalduse esitamisele järgnevast päevast. Inimesed, kes on vahetusprotsessi jätnud viimasele minutile, saavad kodanikuportaali kaudu teada, millal nad võivad juhiloale järele minna.

ARK-i büroodesse, välja arvatud Jõgeval, on paigutatud fotoautomaadid, kus tehtud foto tagab juhiloa parema trükikvaliteedi ja kiirema kättesaamise, säästes juhiloa taotlejaid fotograafi juurde minekust.

Juhiloa taotluse saab esitada taotlejale sobivas büroos. Ainsa erandina saavad esmase juhiloa taotlejad sooritada eksameid ainult elukohajärgses või koolitaja asukohajärgses büroos.

Juhiloa vahetamine algab tervisetõendi kehtivusaja kontrollimisest. Esitatava tervisetõendi väljastamisest ei tohi olla möödas rohkem kui kaks aastat. Kui juhiloa vahetajal on A- ja B-kategooria, piisab perearsti tõendist. C1-kategooriast alates on nõutav liiklusmeditsiini komisjoni tõend.

Juhilubade vahetamise riigilõiv on 380 krooni ning ARK-i tuleb kaasa võtta selle tasumist tõendav dokument ehk internetipanga või makseautomaadi väljatrükk.

Oktoobrist peale väljastatakse Euroopa Liidu tüübi kohast juhiluba ning aasta lõpuks on Eestis 18.400 uue loa omanikku.

Esimesed juhiload taasiseseisvunud Eestis anti välja 1994. aasta novembris, seetõttu on osal juhiloa omanikel juba 10 aastat täitunud.

Järgmise aasta jooksul lõpeb kehtivusaeg ligikaudu 86.000 juhiloal ning 19.000 esmasel juhiloal.  BNS

29 Detsember 2004
  Kommentaarid