Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Tuvastamisrühm pole kaotanud lootust leida kadunud eestlasi
Tais Phuketi piirkonnas tegutsev Eesti politsei kolmeliikmeline tuvastamisrühm ei ole kaotanud lootust selgitada välja Kagu-Aasia looduskatastroofis kadunuks jäänud eestlaste saatus.

"Püüame anda endast parima, et teada saada nende saatus. Lootus neid leida jääb seni, kui töö käib. Mõningad tundemärgid on meile teada. Kontrollime ja töötame selles suunas," ütles BNS-ile tuvastamisrühma kuuluv Põhja politseiprefektuuri kriminaalosakonna komissar Annika Lall.

Eesti politsei tuvastamisrühma töökoormus on suur, kolmapäeva õhtuks olid nad üle vaadanud sadu inimesi.

"Päevas tegeleme kümne hukkunuga, kuid see ei tähenda, et nende isik on tuvastatud. Tuvastamine ise on pikem protsess. Meie peame võtma sõrmejäljed, seejärel võetakse DNA, tehakse hambakaart, fikseeritakse vigastused, vanad armid ja riided," sõnas Lall.

Tuvastamisrühma liikmete päev algab kohaliku aja järgi 5.30, seejärel söövad nad hommikust ja kell 6.30 alustavad sõitu töökohta.

"Päevad on erinevad ja töö mida tuleb teha vaheldub. On päevi, kui tegeleme kaheksa tundi hukkunutega, siis jälle käime haiglates, surnukuurides ja haiglates olevaid kannatanuid kirja panemas ja täidame Interpoli DVI kaarte ehk katastroofiohvrite tuvastamise kaarte. Õhtuti on alati koosolek, kus tehakse päevast kokkuvõtteid. Päev lõpetatakse õhtupalvusega. Meie lõpetame päeva ujumise ja kirjatööga. Magama saame 00.30 või pisut hiljem," kirjeldas Lall tuvastamirühma tööpäeva.

Ta lisas, et õnnetusega kokku puutunud inimesed on jäänud väga sõbralikeks, suhtlemisaltideks ja mingit maradööritsemist ei ole täheldada. "Kohapeal käib suur ülesehitustöö ja koristamine, taastatakse, ehitatakse ja võetakse vastu taas saabuma hakanud turiste," lausus Lall.

Katastroofiohvrite tuvastamiseks kasutatav DVI-kaart koosneb kahest osast. Esimene neist hõlmab teadmata kadunud isiku tuvastamiseks vajalikke andmevälju ja teine laiba tuvastamiseks vajalikke andmevälju.

Isiku tuvatamiseks kasutataval kaardi osal on 92 infovälja, kuhu pannakse kirja isiku füüsiline kirjeldus, näiteks kehaehitus, andmed juuste, silmade, kõrvade ja hammaste kohta.

Samuti on kaardil kirjas isiku erilised tundemärgid ja harjumused, nagu näiteks suitsetamine, kella kandmise viis, põetud ja põetavad haigused, info ravimite tarbimise kohta ja muu selline. Kirja pannakse ka isikul kaasas olla võinud isiklike esemete, ehete, riiete ja teiste esemete loetelu.

Kui leitakse isik, kellel on ühiseid tunnuseid DVI kaardi järgi otsitava isikuga, siis võrreldakse esmalt DVI vormi üht osa teisega, seejärel võetakse tuvastavalt DNA. Isiku tuvastamiseks peavad kokku langema kaardile kantud meditsiinilised parameetrid kokku langema tuvastatava oamdega.

Tuvastamisotsuse langetab komisjon, kuhu kuuluvad kohtuarst ja hambaarst ning politsei esindajad.

Eesti politsei tuvastamisrühm jõudis Taisse pühapäeval ja alustas tööd teisipäeval. Eesti meeskond teeb Soome üksuse koosseisus koostööd Norra, Rootsi ja Taani kolleegidega.

Seni pole Eesti ametivõimudel õnnestunud ühendust saada kolme Tais viibinud eestlasega. Kadunuks on jäänud üliõpilane Merle Vooder (27), kinnisvaraärimees Sven Vetevoog (31) ning põllumajanduse registrite ja informatsiooni ameti toetuste osakonna juhataja Tõnis Erm (37).

ÜRO hinnangul hukkus katastroofis üle 150.000 inimese. BNS

05 Jaanuar 2005
  Kommentaarid