Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

USA riigidepartemangu raport mainis Lihula monumenti
USA riigidepartemangu antisemitismi käsitlev raport mainis Lihulas augustis püstitatud monumenti, kuid hinnang Eesti olukorrale ei sisaldanud sõnu, mida kasutati näiteks Venemaa puhul.

"Ülevaateperioodi jooksul pidas mitu Teise maailmasõja veteranide organisatsiooni mälestustalitusi Saksa mundris (ka Waffen SS-i omas) Nõukogude okupatsiooni vastu võidelnud eestlaste auks," seisab riigidepartemangu koduleheküljel avaldatud raportis.

1. juulist 2003 kuni 15. detsembrini 2004 maailma eri riikides toimunut käsitlev raport mainib ka, et ühel juhul pandi Eestis üles natsliku sümboolikata Waffen SS-i mundris sõduri kuju, kuid valitsus lasi septembris kuju maha võtta.

Raporti kohaselt on teateid, et vastuseks nende sündmuste rahvusvahelisele kriitikale tehti Eestis antisemiitlikke märkusi.

Samas nentis raport, et sambaga seotud sündmused tekitasid märkimisväärse avaliku arutelu, kuidas oleks Eestil kohane austada oma sõjas langenuid. Selle tulemusena tegi valitsus rahvastikuministrile ülesandeks koostada kohase mälestamise kava ja samal eesmärgil moodustati parlamendikomisjon, lisas raoprt.

USA riigidepartemang meenutas, et märtsis vahistati Sillamäel kaks inimest antisemiitlike loosungite ja haakristide seintele joonistamise eest ja neid süüdistati vaenuõhutamises. 16. aprillil leidis Tallinna sünagoogi rabi hoone seinale kritseldatud haakristi, lisas raport.

Riigidepartemang lisas, et Eestis on kolm skinhead'i mõistetud tingimisi vangi tegevuse eest, mis õhutas avalikult rassistlikku ja rahvuslikku vaenu, ja pooleli on kaks kohtuasja internetti üles pandud antisemiitlike märkuste asjus.

Raport tõdes, et Eestis on sisse seatud holokausti ja teiste inimsusevastaste kuritegude mälestuspäev ning Tallinnas võtsid selle päeva esmakordsest tähistamisest osa parlamendiliikmed ja saadikud.

Pärast juulikuist kohtumist Eesti juudi kogukonna esimehega ütles peaminister, et valitsus mõistab hukka kõik antisemitismi ja rassismi ilmingud.

Maailma eri riikide olukorda käsitlev raport tõdes, et antisemitism on tõsine probleem Venemaal, Valgevenes ja veel mõnes endise N. Liidu osas.  BNS

06 Jaanuar 2005
  Kommentaarid