Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Vaidlus riigikontrolli omavalitsustesse lubamise üle jätkub
Riigikontrollile kohalike omavalitsuste tegevuse uurimiseks õiguse andma pidanud seadusemuudatuse ettevalmistamine pole Rahvaliidu vastuseisule vaatamata justiitsministeeriumi kinnitusel soikunud.

Rahvaliitlasest regionaalministri Jaan Õunapuu sõnul pole eelnõust pärast suvist kabinetinõupidamist enam midagi kuulda olnud, kuid Res Publica liige justiitsminister Ken-Marti Vaher lubas, et eelnõust ei loobuta.

Õunapuu ütles BNS-ile, et Rahvaliidu seisukoht on jäänud endiseks - praegused kontrollimehhanismid järelevalve teostamiseks on piisavad.

Minister osundas, et volikogudel on revisjonikomisjonid ja õigus omavalitsustes kontrolli teostada maavanemal. Ta meenutas, et sel aastal hakkas kehtima ka seadusetäiendus, mis kohustab omavalitsuste raamatupidamisi litsentsitud firmadel auditeerima.

"Ma ei arva, et kohalikud omavalitsused oleks nii kontrolli alt väljas, et oleks midagi juurde vaja luua," tähendas Õunapuu.

Vaher ütles BNS-ile, et Res Publica ei ole riigikontrolli pädevuse laiendamise mõtet kindlasti maha matnud, vaid kavatseb lähiajal saata eelnõu toetuse leidmiseks valitsusse.

"Seisukoht, et praegused kontrollimehhanismid on piisavad, tähendab, justkui oleks korruptsiooni tase Eestis madal. Sellega ei saa kindlasti nõustuda," ütles Vaher.

Korruptsioonivastane võitlus on Vaheri sõnul Res Publica jaoks üks peamisi prioriteete ning senisest tõhusam kontroll kohalike omavalitsuste finantstehingute üle on hädavajalik.

"Kui see kellegi huve riivab, et riigikontroll kohalike omavalitsuste rahakasutamist kontrollima asub, on see küsimusi tekitav ja kahetsusväärne," rääkis Vaher. Ta lisas, et nimetatud meetme on valitsus korra juba heaks kiitnud, kinnitades korruptsioonivastase strateegia "Aus riik."

Vaher on varem öelnud, et omavalitsustega seotud korruptsioonijuhtumite uurimine jäi sisuliselt soiku 2000. aastal, mil nende uurimine kaitsepolitsei pädevusest ära võeti.

Ka kehtivate seaduste alusel saab riigikontroll osaliselt omavalitsusi kontrollida, aga ainult ulatuses, mis puudutab neile riigi poolt eraldatud raha kasutamist.  BNS

07 Jaanuar 2005
  Kommentaarid