Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Tormid on Põhja-Euroopas nõudnud vähemalt kaheksa inimese elu
Põhja-Euroopas laupäeval möllanud tormides on hukkunud vähemalt kaheksa inimest, üle tuhande kodu on üle ujutatud ja 330.000 inimest elektrita jäänud.

Orkaanini ulatunud tormituulte ja paduvihmade põhiraskus langes Taanile, Lõuna-Rootsile ja Briti saartele.

Šoti edelarannikul oli 100 inimest sunnitud veetma öö madalikule sõitnud praamis, Taani rannikul andis hädasignaali Taani kaubalaev.

Loode-Inglismaal jäi Carlisle'i kesklinn vee alla, elanikud kolisid tulvade eest ülemistele korrustele ja vaatasid, kuidas autod tänavatel mööda triivisid.

Laupäeva õhtul olid tuhanded linnaelanikud sunnitud kodu maha jätma. Paljud neist evakueeriti paatidega või helikopteritega majade katustelt, ütles kohalik politsei.

Taanis sai surma neli inimest. Kaks neist hukkusid autos, mille peale kukku tormis murdunud puu, teised kaks jäid tormis majalt lennanud katuse alla.

Lõuna-Rootsis sai samuti langenud puude all surma kaks autos sõitnud inimest. Ühele inimesele sõitis auto otsa, kui ta üritas teele kukkunud puud eemaldada. Neljandale sai saatuslikuks tormis lendu läinud heinapall.

Torm ja vihm häirisid tõsiselt ka rongiliiklust.

Põhja-Inglismaal Bradfordis viis tugev jõevool kaasa mehe, kelle edasine saatus on teadmata. Kardetavasti on ta surnud, teatas politsei.

Kopenhaageni Kastrupi lennuväli ja Sturupi lennuväli Lõuna-Rootsis Malmös suleti mitmeks tunniks, sest tuuleiilide tugevus ulatus ulatus 151 kilomeetrini tunnis.

Taani merepäästeteenistus sai läänerannikult appikutse kaubalaevalt, mille pardal oli tormiga puhkenud tulekahju.

Viieteistliikmeline meeskond püüdis põlengut kustutada, kuid oli sunnitud päästepaadiga aluselt lahkuma. Rannavalve korjas nad üles mitu tundi hiljem, kõik pääsesid eluga.

Rootsis jäi 341.000 majapidamist elektrita. Enim said kannatada riigi lõuna- ja lääneosa, teatasid energeetikafirmad Vattenfall ja Sydkraft.

"Kahjuks jääb suur osa inimesi tõenäoliselt pühapäevani vooluta," ütles Sydkrafti pressiesindaja Jan-Erik Olsson.

Lõuna-Rootsis peatati rongiliiklus ning tugeva tuule tõttu ei liikunud rongid ega autod ka Rootsit Taaniga ühendaval Öresundi sillal.

Praamiliiklus pandi seisma kümnetel Rootsi, Taani, Norra, Suurbritannia ja Saksamaa liinidel. Rootsi rannavalve teatel on kümned alused jäänud Läänemere lõunaossa ankrusse tormi lõppu ootama.

Tormi tõttu suleti ka Barsebaecki ja Ringhalsi tuumareaktorid Lõuna-Rootsis. Rootsi ilmateenistus hoiatas tulvaohu eest mitmel riigi lõuna- ja lääneosa jõel.

Põhja-Saksamaal, Taaniga piirneval Schleswig-Holsteini liidumaal peatati rongiliiklus. Rannikul ning Põhja- ja Läänemerd ühendava Kieli kanali sillal seiskus ka maanteeliiklus.

Iiri saarel jäi elektrita 50.000 inimest.

Šotimaal veetis 43 reisijat ja 57 meeskonnaliiget öö Larne'ist Põhja-Iirimaale teel olnud ning Cairnryanis madalikule jooksnud reisipraami pardal. Viga keegi ei saanud, kuid tormi tõttu ei pääsenud puksiirid praami madalikult lahti tõmbama.

Mitmel pool Briti saartel paiskusid veoautod katusele, jõed tõusid üle kallaste, puud langesid teedele ja inimesi tuli päästa üleujutatud majadest.

Tormi oli tunda ka Hollandis.

Prahas seevastu oli laupäeval päikesepaisteline ilm ja sooja 13,8 kraadi, mis on 230 viimase aasta kõrgeim jaanuarikuu temperatuur.

AFP - BNS

09 Jaanuar 2005
  Kommentaarid