Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Saaremaal sai kannatada osa Angla tuulikuid
Saaremaa omavalitsused teevad esialgseid kokkuvõtteid pühapäevase tormi tekitatud kahjudest, praegustel andmetel sai kannatada ka üle Eesti tuntud kultuuriväärtusi.

Maasekretär Andrus Lulla ütles BNS-ile, et esmaspäeval sai maavalitsus omavalitsustest esialgseid andmeid tormi tekitatud kahjude kohta, kuid nende kogumine ja analüüs jätkub.

"Kogukahju hindamine ja hüvitamine on väga pikk protseduur," nentis maasekretär.

Maavalitsusse jõudnud andmete kohaselt oli esmaspäeval suurim mure elektriga seonduv, kõigist omavalitsustest tuli teateid elektrikatkestusest, mis sundis paljusid koole õppetöö ära jätma. Jaotusvõrgu teatel oli esmaspäeval kella 14 paiku Saaremaal rivist väljas üle kolmesaja alajaama.

Lulla nentis, et suurt kahju tekitas torm Nasvas, kus ehituseksperdid hindavad hoonete seisundit. Praegustel andmetel said kannatada 22 elamu põrandad ja elektrijuhtmestikud. "Seal oli ikka tõeline üleujutus ja jõigi voolas tagurpidi," kirjeldas Lulla Nasva olukorda.

Suuri probleeme tekitas torm Nasva sadamale, kus üks firma hindas talle tekitatud kahju umbes kahele miljonile kroonile.

Kannatada sai ka mitu munitsipaalomandis olevat Saaremaa väikesadamat, näiteks Kihelkonna valla Papissaare sadam, Orissaare Illiku sadam, Kaarma Muratsi, Torgu valla, Vilsandi Vikati sadam ja Abruka sadam, Leisi valla Triigi sadama kai olid vee all. Tormi tipphetkedel käisid lained ka üle Väikse väina tammi, vee alanedes tuli teed pilliroost ja muust vee poolt kohale kantust puhastada.

Pea kõikides valdades kahjustas torm katuseid. Salme vallas kannatasid vallamaja, kaupluse ja ühe ridaelamu, Kaarma, Pihtla ja Orissaare vallas tootmishoonete ning Vilsandil ilmajaama katused.

Torgu, Pihtla ja Kihelkonna vallas murdis tuul palju metsa.

Torm kahjustas ka mõne Angla tuuliku tiibu ning Pihtla valla Püha kiriku katust.

Pihtla vald kandis tormi tõttu esialgsetel andmetel kahju 300.000 krooni, sama numbri pakkus välja Leisi vald.

"Aga kõik need on väga esialgsed numbrid," nentis Lulla.

Ka Lääne maavalitsuse pressiesindaja ütles BNS-ile, et tormikahju täpse summa kokkuarvutamine võtab veel aega.  BNS

10 Jaanuar 2005
  Kommentaarid