Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Pärnu veetase on tõusnud 89 cm üle Kroonlinna nulli
Pärnus oli kolmapäeva õhtul kella 21.30 ajal mere veetase 89 sentimeetrit üle Kroonlinna nulli, Pärnumaa ja vabariigi kriisikomisjonid jälgivad oluikorda öö läbi ja teavitavad veetaseme ohtlikust tõusust inimesi koheselt.

Pooleteise tunniga on veetase tõusnud kümme sentimeetrit, kuid see jääb kriitilisest piirist ligi 60 sentimeetrit allapoole. Tuule kiirus oli kella 21.30 ajal 7,1 meetrit sekundis, puhangiti kuni 9 meetrit sekundis.

Lääne politseiprefektuuri pressiesindaja Kaja Kukk ütles BNS-ile, et kell 21.30 oli veetase ohutus seisus, kuid nädalavahetuse tormi kogemuse näitas, et veetase võib tõusta väga kiiresti.

"Kriisikomisjon jälgib pidevalt veetaset ja tuule kiirust automaatseadmete abil, lisaks teostavad piirivalve ja politsei ka visuaalset vaatlust, et olla võimalikust kriisiolukorrast koheselt teadlik," sõnas Kukk.

Pärnumaa kriisikomisjoni juht Toomas Kivimägi kutsus kolmapäeva õhtul Raadio Pärnu ja Vikerraadio kaudu võimaliku üleujutuse aladel elavaid Pärnu ja Pärnumaa inimesi ööseks oma kodudest lahkuma.

Võimalusel peaksid inimesed ööbima oma sugulaste-tuttavate juures, kuid peavarju on valmis andma ka Aia tänaval kutsekooli võimla. Samuti aitavad oma võimaluste piires Pärnu hotellid.

Kivimägi rõhutas, et esialgu on see inimestele vaid palve, kuid parem on karta kui kahetseda. Ta lisas, et kui on inimesi, kes eelmise kriisi elasid üle näiteks omas kodus teisel korrusel ja kes ei soovi nüüdki oma kodudest lahkuda, ei saa neid selleks ka sundida.

Kriisikomisjon soovitab palvet tõsiselt võtta eriti maapiirkondade inimestel, kuna maal võib veetaseme ootamatu tõusu korral olla evakueerumine tunduvalt raskem kui linnas.

Pärnus saab oma autod jätta kolme ettevalmistatud parklasse: kesklinnas Endla teatri ees, Kaubamajaka ees ja Port Arturi parklad. Need parklad on tasuta ja öösel on nendes täiendav politsei ja turvafirmade valve.

Küsimuste korral on avatud Pärnumaa kriisikomisjoni telefon 442 7738, helistada võib ka häirekeskusele telefonil 112. Pärnu linna kriisikomisjoni telefon on 443 1405.

Kivimägi kinnitas, et hoiatus on edastatud ka Pärnumaa valdadesse, kus vallavanemad võtsid ülesande edastada see hoiatus kõigile valla territooriumil elavatele inimestele. Elektrita piirkondades toimetatakse hoiatus kohale telefonitsi või ka füüsiliselt.

Sellega on käivitunud Pärnumaa kriisikomisjoni tegutsemisplaani esimene faas. Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituudi ennustuse kohaselt on oodata kolmapäeval kella 20 kuni neljapäeval kella 14 ohtlikku veetõusu 160-260 sentimeetrit üle Kroonlinna nulli. Prognoosi järgi saabub kõrghetk siiski neljapäeva varahommikul.

Teine faas ehk aktiivne evakuatsioon käivitub, kui veetase ületab 150 sentimeetrit üle Kroonlinna nulli. See on tase, kui vesi hakkab juba Pärnusse tungima. Sel juhul teavitatakse inimesi valjuhääldite kaudu mööda tänavaid liikudes, et nad ohupiirkonnast ära läheksid. Appi tuleb ka Pärnu üksik-jalaväepataljon.

Kui üleujutus on haaranud juba linnatänavaid ja on veel inimesi, kes pole jõudnud lahkuda, käivitub kolmas faas, mis on juba päästeoperatsioon. See sarnaneb pühapäeval Pärnus toimunuga. Kõigi võimalike vahenditega päästetakse inimesi.

Pärnu elanikud saavad ennustatava üleujutuse vastu oma maja kaitsta liivakottidega, liiva on linnavalitsus nõus kinni maksma. Pärnu linnavalitsus teatas Raadio Pärnule, et Minu Vara Lääne hoovis aadressil Papiniidu 5 on võimalus kolmapäeva õhtul ja neljapäeva öösel liiva saada.

Sünoptik Taimi Paljak ütles Raadio Pärnule, et veetaseme tõus 250 sentimeetrit üle Kroonlinna nulli on võib-olla liiga palju pakutud, kui ta usub veetaseme küündimist kahe meetrini veetase küll. Edelatuule puhangud ulatuvad tema sõnul hommikul 20-25, Pärnus 18-20 meetrini sekundis.

Sönoptik lisas, et neljapäeva õhtul jätkuv tugev tuul ei vaibu, kuid see pöördub siis loodesse, mistõttu veetase enam ei kerki. Reedel tuul vaibub ja hakkab külmemaks minema ning nädalavahetusel on oodata kõvemaid külmakraade.

Kõrvuti Pärnumaa kriisikomisjoniga töötab ööpäevaringselt ka riiklik kriisireguleerimismeeskond, koheses reageerimisvalmisolekus on Lääne, Saare ja Hiiu maakonna kriisikomisjonid.  BNS

12 Jaanuar 2005
  Kommentaarid