Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Erakoolid toodavad kahjumit ja koolitavad heast tahtest
Erakooli rajamise ja pidamisega ei ole võimalik rikkaks saada, väitsid kõik Postimehega rääkinud erakoolide direktorid ja omanikud.

Eesti 27 üldharidusliku erakooli hulgas on nii religioosse taustaga koole, waldorf-koole kui ka õppeasutusi erivajadustega õpilastele, kirjutab Postimees.

"Võin julgelt öelda, et ükski erakool Eestis ei teeni ega hakka kunagi teenima kasumit," kinnitas Rakvere Eragümnaasiumi omanik Anne Nõgu.

"Kasumist ei maksa rääkidagi, võin kinnitada, et omanikud on koolile raha pidevalt peale maksnud," nentis Audentese Erakooli direktor Gled-Airiin Saarso.

Koolipidamise kahjumlikkust möönis ka Hannes Tamjärv, Eesti erakoolinduse lipulaeva, Rocca al Mare Kooli üks omanikest.

"Vaatamata õppemaksudele on meie igapäevane tegevus siiski miinuses ja kooli omanikel on tulnud lisaks esialgsele 80-miljonilisele investeeringule viie tegevusaasta jooksul veel umbes seitse miljonit krooni lisaks leida," nentis Tamjärv.

Harjumaal Ääsmäel paikneva raske vaimupuudega õpilastele mõeldud pisikese Salu erakooli ühe omaniku Pille Maasiku sõnul lõi ta kooli, sest kogu Harju maakonnas ei olnud ühtegi sügava puudega lastele mõeldud õppeasutust.

"Tänu pisikesele õppemaksule, riigi pearahale ja lastele koduvaldadelt kaasa antavale kohamaksule tuleme igapäevakuludega napilt ots otsaga kokku," ütles Maasik. Samas ei jätku koolil raha remondiks, ehituseks ega inventari ostmiseks.

"Erivajadusega laste koolide puhul on täiesti kohatu rääkida rikastumissoovist, pigem on see märk sellest, et riik ja omavalitsused pole selliste õpilaste jaoks piisavalt koole rajanud," nentis haridus- ja teadusministeeriumi nõunik Margus Ots.

"Riik on investeerinud haridusse järjest rohkem, õpetajate palgad tõusevad, õppevahendid muutuvad kaasaegsemaks ja praeguste õppemaksude juures ei jõua me seda võidujooksu enam kaua kaasa teha," nentis ka Audentese Erakooli direktor Saarso.

Saarso nõustus seetõttu õppemaksu kaotamise kavaga, mille järgi hakkaks riik maksma täistoetust ja riikliku õppekava ulatuses õppimine oleks tasuta.

Haridus- ja teadusminister Toivo Maimetsa sõnul ei ole haridusreformi eesmärk erakoolidele ebaõiglaselt palju raha maksta, vaid anda igale vanemale võimalus valida oma lapse jaoks parim kool, on see siis era- või munitsipaalkool.  BNS

15 Jaanuar 2005
  Kommentaarid