Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Eesti sõdurid alustasid Kosovos helkurite jagamist
Kaitseväe juhataja viitseadmiral Tarmo Kõuts andis Kososvos Banja külas kuuele serbia ja albaania külavanemale üle esimesed 1.000 helkurit.

Helkurid on mõeldud Mitrovica lähistel Eesti kerge luurekompanii BALTSQN-10 vastutusalas elavatele albaania ja serbia lastele, teatas BNS-ile kaitsejõudude peastaabi pressiesindaja.

Kosovo teed ja tänavad on halvasti valgustatud ja märgistatud ning seepärast on hämaral ja pimedal ajal liikuvad jalakäijad, eriti lapsed, pidevas ohus.

Seni ei kasuta Kosovo tsiviilelanikkond kõige odavamat pimeda aja liiklusohutuse tagajat helkurit. Helkurid võtsid vastu Runiki, Banja, Baj y=, Citaki, Suva Grlo ja Syri Ganõ külavanemad.

Kosovo albaanlasest vallavanem Marat Dauti tänas Eesti kaitseväe juhatajat kingituse eest, mis aitab kaitsta Kosovo laste elusid ning samuti stabiilsuse eest, mida tagab Banja külas pidevalt teenistuses olev üks Eesti luurekompanii rühmadest.

Kosovo serblasest külavanem Dejan Tomasevic tänas Eesti sõdureid kingituse eest ning rahuliku ja turvalise elukeskkonna tagamise eest.

"Eesti sõdurid teevad kõik endast oleneva, et meie üksuste kontrolli all olevad piirkonnad oleksid rahulikud ja stabiilsed ning Kosovo elanikud saaksid üles ehitada demokraatliku ning turvalise ühiskonna," ütles viitseadmiral Kõuts Kosovos külavanematele.

Helkuril on KFOR-i embleem, Eesti rahvuslipp ja inglisekeelne tekst "Turvalisema tuleviku nimel".

Lisaks helkuritele kinkisid Eesti sõdurid albaania ja serbia lastele ka kokku 560 Kalevi šokolaadibatooni "Mesikäpp".

Viitseadmiral Kõuts inspekteeris visiidi käigus Kosovos operatsioonil osalevate Eesti üksuste tegevust ja kohtus Eesti rahutagajatega.

Samuti kohtus kaitseväe juhataja visiidil NATO juhitud rahvusvahelise väekontingendi KFOR ülema kindralleitnant Yves De Kermaboni, Kirderegiooni riikidevahelise brigaadi ülema brigaadikindral Jacques Lechevallieri, riikidevahelise eriüksuse ülema kolonel Giuseppe Lanillottiga, ning Taani pataljoni ülema kolonel Tom Stoltenbergiga.

Kaitseväe juhatajat saatsid visiidil kaitsejõudude peastaabi ja rahuoperatsioonide keskuse ohvitserid.

Eesti kaitsevägi osaleb Kosovos rahutagamisoperatsioonil kahe üksuse ja ühe staabiohvitseriga.

22-liikmeline mitmeotstarbeline sõjaväepolitseirühm ESTPATROL-11 teenib Prištinas riikidevahelise eriüksuse koosseisus.

99-liikmeline kerge luurekompanii BALTSQN-10 teenib alates möödunud aasta augustist Mitrovicas kirderegiooni riikidevahelise brigaadi Taani pataljoni koosseisus. Kosovos paikneva NATO väekontingendi KFOR peakorteris teenib staabiohvitser major Aivar Toom, kes on ühtlasi ka Eesti kontingendi vanem Kosovos.

Rahvusvaheline väekontingent KFOR, mille ülesandeks on julgeoleku tagamine, tegutseb Kosovos alates 12. juunist 1999. KFOR koosneb peakorterist Prištinas, neljast riikidevahelisest brigaadist ning riikidevahelisest eriüksusest (MSU).

KFORi on sõjaväelasi ja üksusi panustanud enam kui 30 riiki, lisaks 17-tuhandelisele NATO rahutagamiskontingendile peavad Kosovos korda 10.000 ÜRO ja kohalikku politseinikku.

Eesti osaleb operatsioonis alates 1999. aasta novembrist. Riigikogu pikendas 16. detsembril 2004. aasta otsusega Eesti osalemist NATO juhitud rahutagamisoperatsioonis Kosovos kuni 150 kaitseväelasega kuni 2005. aasta lõpuni. BNS

16 Jaanuar 2005
  Kommentaarid