Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Teadlased ootavad Antarktika jäämägede kokkupõrget
Teadlased jälgivad esmaspäeval oodatavat kokkupõrget hiiglasliku jäämäe ja Antarktika liustiku vahel, mis võib vabastada meretee USA McMurdo jaamani ning aidata pingviinidel jõuda olulistesse toitumispiirkondadesse.

Umbes 160 kilomeetri pikkune jäämägi B15-A, mis suudaks varustada kogu maailma mitmeks kuuks joogiveega, olu kunagi osa hiiglaslikust B15 jäämäest, mis murdus viis aastat tagasi Antarktika serval lahti Rossi jäälavast.

B15-A on juba mitu kuud liikunud aeglaselt Drygalski liustikusääre suunas ning teadlaste hinnangul on kokkupõrge äärmiselt tõenäoline.

USA Teadusfond (NSF) ennustas, et kokkupõrge toimub enne jõule, kosmoseagentuur NASA prognoosis kokkupõrget 15. jaanuariks.

Antarktika kliima- ja ökosüsteemide uurimiskeskuse andmetel oli jäämägi esmaspäeval Drygalski liustikust umbes kolme miili kaugusel ja liigub kiirusega miil päevas. Kokkupõrge on keskuse teatel küll tõenäoline, kuid võib siiski ära jääda, sest tormid ja hoovused võivad jäämäe liikumissuunda muuta.

Reuters - BNS

17 Jaanuar 2005
  Kommentaarid