Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Res Publica nõuab rea võimulubaduste täitmist
Peaministripartei pakkus partneritele tehingut - nad ei lähe koalitsioonileppe kallale, kui Reformierakond ja Rahvaliit toetavad Res Publicale oluliste, ent seni toppama jäänud võimuleppe lubaduste täitmist.

Toppama jäänud lubaduste all peab Res Publica esmajärjekorras silmas haridusreformi, presidendi otsevalimise seadustamist, riigikontrollile omavalitsuste kontrollimiseks õiguse andmist ja lapsevanema tulumaksuvaba miinimumi kahekordistamist alates pere teisest lapsest, kirjutab Postimees.

Pakutav vastukaup peaks eriti huvitama just Reformierakonda, sest peaministripartei on valmis nende punktide täitmisel unustama mõtte pidurdada tulumaksumäära alandamist 20 protsendile.

Pidurdamine tähendaks aga otsest minekut valitsusleppe kallale ja juba kehtiva seaduse muutmist. Seda pole aga lubaduse autor Reformierakond nõus taluma.

"Tahame ausat käitumist, tasakaalustatud võimuleppe täitmist - kui teeme need lubatud asjad ära, pole probleemi, kui aga algab otsitud ettekäänetega mäng meile oluliste punktide vastu, peame asja laiemalt ette võtma," tutvustas Res Publica fraktsiooni esimees Siim-Valmar Kiisler.

"Me ei taha olukorda, et öeldakse - tegime tulumaksumäära alandamise ära, kuid teised asjad jäävad täitmata, kuna need ei ole nii tähtsad, ei jätku raha või ei saa me asjadest ühtmoodi aru," selgitas Kiisler.

Just 2003. aasta kevadel sõlmitud võimuleppe punktide erinevalt mõistmine aga ongi Rahvaliidu ja Reformierakonna hinnangul üks peapõhjus, miks Res Publica nüüd trummi taob ja selle liider võrdleb partnereid bolševikega, kes on huvitatud vaid neile sobivate kokkulepete täitmisest.

Rahvaliidu fraktsiooni esimehe Jaanus Männiku sõnul on näiteks võimuleppesse kirjutatud presidendi otsevalimise seadustamine toppama jäänud, sest eelnõu menetlemise käigus lisandusid sinna ootamatult punktid, millest leppes juttu polnud ja millega nemad nõus ei ole. Näiteks presidendi volituste kärpimise ja poliitilise tagandamise sätestamine.

Reformierakonna fraktsiooni liider Peep Aru tõrjus süüdistused, just nagu valitseks võimuleppe täitmisel Reformierakonna lubaduste eelistamine. Küll tõi ta esile, et osa lubadusi fikseeriti leppesse täpsemalt ja osa udusemalt.

Ehkki esmaspäeval valitsusliidu koostöökojas tabas Res Publica ettepanekut koalitsioonilepe üle vaadata partnerite terav kriitika, nõustusid mõlemad seda arutama kolmapäeval koalitsiooni üldkogul. BNS

18 Jaanuar 2005
  Kommentaarid