Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

AIDSi ohvrite mälestuspäeval mälestatakse lahkunuid
Rahvusvahelisel AIDSi ohvrite mälestuspäeval 15.mail meenutatakse kõiki neid, kes on läbi aastate AIDSi surnud ning meie hulgast lahkunud ja näidatakse üles toetust HIV/AIDS-iga elavatele inimestele.

Rahvusvahelist AIDSi ohvrite mälestuspäeva tähistatakse see aasta 93 riigis 4500 erinevas paigas. Seekord tähistatakse seda päeva maailmas 22-st korda. Eestis tähistatakse seda päeva regulaarselt alates 1993. aastast. Kuna AIDS jätkab oma laastavat hävitustööd kogu maailmas, mälestatakse sel päeval lahkunuid ning püütakse saavutada üksmeel ühiskonnas võitlemaks epideemiaga. 2003 aasta lõpu seisuga oli Eestis surnud 60 HIV-positiivset (neist 21 AIDS-i haiget), kellest 19 suri AIDS-i tõttu, teised narkootikumide üledoseerimise, vigastuste, infarkti jms tõttu.

Käesoleva aasta rahvusvahelise AIDS-i ohvrite mäletuspäeva deviis on: "Pöörates mälestuse tegevuseks" "Turning Remembrance into Action."

Mälestuspäeva tähistatakse maailmas väga erinevalt: alates sõprade kogunemisest lahkunute mälestamiseks väikeses kinnises ringis kuni mitmete tuhandete inimeste demonstratsioonideni.

Eestis toimuvad üritused:

Tallinnas:
13-15.05 toimub Tammsaare pargis Pereplaneerimisliidu poolt korraldatud ülemaailmsele AIDSiohvrite mälestuspäevale pühendatud sotsiaalkunsti näitus „Armastuse terviseks!“. Näituse manifest on „Näita, et hoolid!“, sest HIVi ja AIDSiga seonduvad probleemid Eestis on lahendatavad ainult läbi suurema hoolivuse.

Näituse autorid on sotsiaalkunsti viljeleva rühmituse Infotankistid kunstnikud Piret Räni, Katrin Tees, Maris Suits, Anu Vahtra, Reimo Võsa-Tangsoo, Priit Palomets. Näitus on avatud kõik kolm päeva ööpäevaringselt.

15.mail on AIDSi ennetuskeskuses Mardi 3, on avatud 10.00-15.00 anonüümne nõustamiskabinet, kus saab siis erandkorraliselt pühapäeval ennast tasuta testida ning pakutakse nõustamist.

Mardi 3 õues on üles pandud 12.00-15.00 ka telk ning toimub infopäev, kus noored üle eesti jagavad teavet HIV/AIDS-ist, jagatakse infomaterjale, kondoome jne. Seda organiseerivad ja selles osalevad inimesed AIDSi ennetuskeskusest, Living for Tomorrow ühendusest, ESPO ühendusest, Convictusest ja AIDSi tugikeskusest.

19.mail toimub Metodisti kirikus kell 19.00 Tervise Arengu Instituudi poolt korraldatud Ülemaailmsele AIDSi ohvrite mälestuspäevale pühendatud RAMi kontsert.

Tartus toimub pühapäeval 11.00-14.00 kaubanduskeskuses EDEN infopäev, kus jagatakse materjale ja nõustatakse.
Kell 17.00 toimub Salemi kirikus jumalateenistus AIDSi ohvrite mälestuseks.


Liina Laastik
13 Mai 2005
  Kommentaarid