Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Kommentaar: Töötleva tööstuse kasvutempo pole raugenud
Töötleva tööstuse tootmismahud on kasvanud jätkuvalt kiires tempos. Juunikuus oli tootmismaht 14,8% kõrgem kui eelmisel aastal samal ajal. Tootmismahtude kasv tugines suures osas ekspordi suurenemisele.

Toiduainetööstust mõjutas juunikuus tootmismahtude kasv lihatööstuses ning jookide tootmises, mille tootmine suurenes vastavalt 15 ja 17%. Mõlema tööstusharu müük suurenes nii sise- kui ka välisturule. Tootmine vähenes piimatööstuses, mis tulenes peamiselt ekspordi langusest.

Võrreldes maikuuga paranes olukord tekstiili- ja rõivatööstuses, kuid tekstiilitööstuse tootmismaht jäi ikkagi 2004. aasta tasemest 5% madalamaks. Rõivatööstuses suurenes tootmine eelmise aasta sama ajaga võrreldes 4,6%.

Soodne olukord välisnõudluse osas toetab endiselt Eesti elektroonikasektorit. Elektrimasinate ja -aparaatide tootmismaht oli juunis 60% kõrgem kui aasta tagasi, sideseadmete tootmine on aastaga kasvanud ligi kaks korda. Lisaks nõudluse kasvule on tootmismahtude suurenemise taga tootmisvõimsuste kasv tulenevalt ettevõtete investeeringutest tootmise laiendamisse ning uute ettevõtete loomisest.

Jätkuvalt püsib soodne olukord ehitusega seotud tööstusharudes. Puidutööstuse ning ehitusmaterjalide tootmismaht oli juunis ligi viiendiku võrra kõrgem kui 2004. aastal samal ajal. Kiiret kasvu toetas lisaks tugevale nõudlusele ka toormepuidu küllus. Mööblitööstuses kasvas tootmismaht 16%, metalltoodete tootmine suurenes 10%. Kuigi nõudlus siseturul on nende harude toodangu järele kasvanud, on tootmismahtude kasvus siiski märkimisväärne roll ka ekspordi suurenemisel.

Ka ettevõtete hinnangud kinnitavad soodsa olukorra püsimist tööstussektoris. Eesti Konjunktuuriinstituudi küsitluse kohaselt oli juunis ettevõtete hinnangul nõudlus nende toodangu järele paari viimase aasta kõrgeimal tasemel, tootmisvõimsuste rakendatus oli läbi aegade rekordilisel tasemel (79,1%). Järgnevaks kolmeks kuuks prognoositakse toodangu mahu kasvu, kuid võrreldes praeguse tasemega on oodata kasvukiiruse vähenemist. Kiiremat arengut on oodata ehitusmaterjalide tööstuses ning metallitööstuses, pessimistlik nägemus püsib tekstiilitööstuse osas.Allan Kasesalu
Avalike suhete osakonna nõunik
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
29 Juuli 2005
  Kommentaarid