Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

USA hoiab terrorismis kahtlustavaid salavanglates

USA eriteenistus hoidis kahte Jeemeni meest kinni salajases maa-aluses vanglas seni kindlaks tegemata riigis, teatas neljapäeval inimõigusteorganisatsioon Amnesty International.

Kinnipeetud mehi kuulasid üle maskides inimesed enam kui 18 kuu jooksul, ilma et oleks esitanud mingeid süüdistusi või lubanud vangistatutel võtta ühendust lähedastega. 

Ettekanne näib kinnitavat varasemaid süüdistusi, et USA on sõjas terrorismi vastu  kinni võtnud 'salavange'. Jeemeni mehi intervjueerinud inimõigusteorganisatsiooni uurija Sharon Critoph ütles, et kardetavasti need kaks meest on ainult väike osa USA salajastest vahistamistest kogu maailmas. 

Amnesty International kutsus USA valitsust avalikustama informatsiooni salavangide kohta. USA ametnikud on seni eitanud süüdistusi, nagu hoitaks vange salavanglates, USA võimud on kinnitanud, et vange hoitakse Kuuba saarel Guantanamo sõjaväebaasis, Iraagis ja Afganistanis.

Juunis lükkasid USA ametnikud ümber ÜRO piinamisekspert Manfred Nowaki arvamuse, et  avalikustamata kinnipidamiskohtadeks võivad olla maailmameredel sõitvad USA laevad.

On ka avaldatud arvamust, et mõningaid 'tähtsaid' vange hoitakse India ookeani Diego Garcia saarel, mis kuulub Suurbritanniale ja millel asub USA sõjaväebaas.

Guantanamo vange esindavad advokaadid on ammu avaldanud arvamust, et LKA või mõni teine USA ametkond on kasutanud salavanglaid. 

Amnesty inervjueeris juuni lõpul Jeemeni vanglas kaht meest - Salah Nasser Salim Ali ja Muhammad Faraj Ahmed Bashmilah'd. Esimene mees ütles, ta vahistati Indoneesias 2003. aasta augustis ja ning toodi Jordaaniasse, teine mees vahistati Jordaanias, kus ta külastas oma ema.

Mõlemad mehed väitsid, et Jordaania salateenistuse agendid piinasid neid neli päeva, seejärel nad heideti väidetavalt maa-alusesse, kindlakstegemata asukohaga vanglasse. Seal viibisid nad üksikvangistuses 18 kuud, mille jooksul neid kuulasid üle Ninjadeks riietatud USA vangivalvurid, kes lasid ööl ja päeval valju Lääne muusikat. Ühtki süüdistust meestele ei esitatud.

Meeste väitel oli nende esimene vangla maa all, lennukil kulus Jordaaniast sinna jõudmiseks enam kui neli tundi. Kuue kuni kaheksa kuu pärast viidi mehed üle kolme-nelja lennutunni kaugusel asuvasse maa-alusesse vanglasse.

CNN / ETV

04 August 2005
  Kommentaarid