Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Tootjahinnad töötlevas tööstuses püsivad muutumatutena
Töötlevas tööstuses on tootjahinnad püsinud juba pool aastat praktiliselt muutumatutena. Juulikuus olid tootjahinnad samal tasemel nagu juunis. 2004. aasta juuliga võrreldes kerkisid hinnad 1,4%. Sektorite lõikes on hinnad aastaga muutunud valdavalt 1% piires, vaid üksikutes harudes on hinnamuutused suuremad.

Tootjahinnad püsisid 2004. aastaga samal tasemel ka toiduainetööstuses. Võrreldes eelmise aastaga olid tootjahinnad mõnevõrra kõrgemad lihatööstuses ja piimatoodete tootmises, kuid käesoleval aastal on tootjahinnad antud tööstusharudes püsinud muutumatutena. Tekstiili-, rõiva- ja nahatööstuse tootjahinnad on endiselt madalamad 2004. aasta tasemest.

Erinevalt teistest sektoritest on tootjahinnad oluliselt kerkinud keemiatööstuses, mis on tingitud naftahindade hüppelisest hinnatõusust maailmaturul. Juulis olid tootjahinnad kemikaalide ja keemiatoodete tootmises 7,6% kõrgemad kui aasta tagasi.

Ettevõtete ootused hindade edasiste arengute suhtes pole eelmiste kuudega võrreldes oluliselt muutunud. Veidi on suurenenud ettevõtete osatähtsus, kes ootavad hindade kasvu järgneva kolme kuu jooksul. Hinnatõusu peetakse jätkuvalt tõenäolisemaks keemiatööstuses, surve hindade alandamiseks suureneb ootuste kohaselt aga tekstiilitööstuses.

Ekspordihindade aastane kasv on püsinud viimased kolm kuud peaaegu ühel tasemel (juulis 2,6%), juuniga võrreldes olid hinnad 0,3% madalamad. Impordihindade kasv kiirenes aga juulis taas ja ulatus 3,7%ni, mis tulenes nafta maailmaturuhinna olulisest tõusust. Eelmisest kuust olid impordihinnad kõrgemad 0,4%.

Ekspordihindade aastast kasvu mõjutasid endiselt enam hindade tõus metalltoodete tootmises ja mööblitööstuses ning metsamajanduses. Kui esimese kahe nimetatud sektori osas hindade tõus juulis veidi pidurdus, siis puidu osas kiirenes kasv oluliselt. Eelmise aasta tasemest olid hinnad jätkuvalt madalamad naha- ja ehitusmaterjalitööstuses. Ekspordihinnad langesid ka rõivatööstuses, tingituna sesoonsusest ja tugevast konkurentsist välisturul. Üle pika aja suutsid tekstiilitootjad oma kaupu müüa välisturul mõnevõrra kõrgemate hindadega kui aasta tagasi.

Impordihindade kasv aastases võrdluses kiirenes naftasaaduste osas juba 62%ni. Samal ajal metallide hinnakasv on viimastel kuudel pidevalt aeglustunud, tulenedes metallihindade stabiliseerumisest maailmaturul. Sesoonsusest tingituna langesid oluliselt juulis põllumajandussaaduste impordihinnad.

VNL-Online
22 August 2005
  Kommentaarid