Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Tänavu suvi on Lääne-Virumaal mopeediõnnetuste rohke
22.augustil kella 21.00 ajal teatati Rakvere politseiosakonnale järjekordsest raskest liiklusõnnetusest Kadrina vallas Hulja külas.

Liiklusõnnetus toimus Kadrina vallas Pärnu-Rakvere- Sõmeru tee 165. kilomeetril, kus 15-aastane noormees sõitis mopeediga peateele ja põrkas kokku autoga Mercedes Benz Vito, mida juhtis Raivo (s 1980). Mopeedijuht suri saadud vigastustesse Rakvere haiglas.

Eilne liiklusõnnetus oli juba neljas sellel aastal, mille üheks osapooleks oli mopeedijuht. Eelmine surmaga lõppenud mopeediõnnetus juhtus kaks kuud tagasi, 21.juunil, kus sõiduauto Moskvits sõitis Rakvere vallas Pärnu-Rakvere maantee 170.kilomeetril tagant otsa ees liikunud mopeedile, mille 71-aastane juht Kaljo suri sündmuskohal. 9.juulil toimus liiklusõnnetus Rakveres Lõuna tänava maja juures, kus mopeed, mida juhtis 13-aastane noormees, sõitis peateele ja põrkas kokku kiirabiautoga. Noormees lubati peale esmaabi kodusele ravile. 9.augustil sõitis Haljala alevikus koolimaja ees õuealal 17-aastane noormees mopeediga otsa jalakäijale. Mopeedijuht kukkus ja sai vigastada ning toimetati Rakvere haiglasse.

"Suvisel perioodil valmistavad mopeedijuhid tõelist peavalu politseile. Pidevalt eiratakse liikluseeskirju", ütles Rakvere politseiosakonna korrakaitsetalituse komissar Jüri Linask

"Tahaks lapsevanematele meelde tuletada, et kui ostate lapsele mopeedi, siis pidage meeles, et alla 14-aastane laps ei tohi üldse sõita mopeediga ja 14-15aastasel peab olema kaasas liikluseeskirja ning ohutu sõidu võtete tundmist tõendav tunnistus ehk juhiluba. Juhiluba pole ohutuse garantii, lapsele tuleb selgeks teha, et tegemist on mobiilse ja kiire sõiduvahendiga, millega võib kergesti ette sõita teistele liiklusvahenditele. Samuti ohustavad kihutavad mopeedid jalakäijaid ning jalgrattureid. Kindlasti peab mopeedijuhil peas olema kaitsekiiver. Mopeed peab olema tehniliselt korras ning sõites peab ees põlema valge tuli", seletas Linask

Mopeediks loetakse sõidukit, mille mootori töömaht on alla 50 cm³ ja valmistakiirus ei ületa 45 km/h.
"Politsei tuletab meelde, et sõidukid, mille valmistajakiirus ületab 45 km/h, liigitatakse mootorrataste alla ja siis on nõutav A-kategooria juhiluba, sõiduki registreerimine ning kindlustus. Nende nõuete rikkumiste puhul on trahvid väga suured. Piiri mopeedi ja mootorratta vahel määratlemisel teeb sageli häguseks just see valmistajakiirus. Enne ostmist, tuleks kindlasti see selgeks teha hilisemate pahanduste vältimiseks. Tihti ka arvatakse, et politsei ei suuda koheselt sõidukit identifitseerida" ütles Linask.

Mopeedijuhid peaksid teadma, et nad ei tohi sõita kõnniteel, lasta end vedada teise sõidukiga ja ei tohi sõidutada sõitjat, kes ei istu kindlal istmel. Samuti ei tohi pukseerida haagist, mis ei ole selleks valmistatud ja vedada esemeid, mis takistavad juhtimist või tekitavad ohtu teistele liiklejatele.

Nii alla kui ka üle 16-aastasel mopeedi- ning jalgrattajuhil on liikluseeskirja rikkumise eest trahv 600 krooni. Kui aga mopeedijuht on joobes või tekitab liiklusohtliku olukorra, on trahv kuni 6000 krooni


Mari Riina Rist
23 August 2005
  Kommentaarid