Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Soomelahe kaldal süttivad taas muinastuled
Laupäeval, 27. juunil süttivad Soomelahe kaldal taas muinastuled.

"Tule süütamine on olnud läbi ajastute ja oli veel kaunis hilise ajani ainuke kiire vahend nii ohuteate, abipalve kui kogunemiskutse edastamiseks," räägib Udria külavanem Eret Laht, lisades, et vanimad kirjalikud teated tuledega teadete edastamisest meie regioonis pärinevad viikingiajast. Tol ajal toimis Rootsi ja Soome ranniku laevateede ääres juba ühtne, ulgumerelt kuni sisemaani ulatuv valvesüsteem. Sellesse pidi iga ranniku kogukond andma oma kindlaksmääratud panuse ja kandis küllalt ranget vastutust teate mitteedastamise korral.

Projekt nimetusega " Muinastulede öö " käivitati 1992. aastal Soomes Turu maakonnas ning sellest ajast alates süüdatakse muinastuled igal aastal augustikuu viimase laupäeva õhtul . Selle algseks mõtteks oli Turu saarestiku hääbumisele kippuva saarestikuelu edendamine.

Eestis on teadaolevalt muinastuld tehtud Saaremaal, Hiiumaal ( kus metsade tuleohu tõttu tehti lõkked merre transporditud parvedel), Lahemaal, Ida-Virumaal.

"Vaivaras süüdatakse muinastulesid alates 1999.aastast," meenutab Udria külavanem. "Kõigil aastatel on seda tehtud meie külas, ainult ühel aastal tuli tugeva vihmasaju tõttu üritus läbi viia Sinimäe raamatukogus, küünlavalgel".

Sel aastal meenutatakse tule ääres kohalikke rahvalaulikuid. Ürituse läbiviimise on enda õlule võtnud seltsing Olewi, kuhu kuulub kolm küla: Udria, Pimestiku ja Meriküla.

Seltsing Olewi loodi käesoleva aasta mais.

VNL Online
25 August 2005
  Kommentaarid