Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Lotman: Eesti välispoliitilised positsioonid päev-päevalt nõrgenemas
Res Publica on algatanud umbusaldusavalduse haridus- ja teadusminister Mailis Repsile seoses tema väljaütlemistega ametlikul visiidil Marimaale, tuginedes lisaks tema ajakirjanduses vahendatud eneseõigustustele ja peaministri heakskiitvale hinnangule haridusministri käitumisele.

"Täna avalikustatud täiendavad seigad haridusminister Repsi tegudest ja ütlustest Marimaal on häbiplekk Eesti välispoliitikale ja riiklusele. Nagu selgub Eesti Ekspressis avaldatud välisministeeriumi dokumendist, ei tegelenud Mailis Reps sugugi mitte üksnes haridussidemete tugevdamisega Venemaaga (mis kuulub tema ministeeriumi pädevusse), vaid võttis koos oma nõuniku Urve Läänemetsaga sõna nii Eesti sise- kui välispoliitilistel teemadel, kritiseerides näiteks Eesti meediat ja isegi tervishoidu (kiites samas Vene oma). Reps on kurtnud, et Vene propagandamasin on tema sõnu kuritarvitanud. Mul tekkis aga neid materjale lugedes küsimus, kas pole Reps ise selle masinavärgi osa. Sellist ministrit Eesti Vabariigi valitsuse koosseisus ei ole võimalik taluda ning minu arvates peaks Reps kas viivitamatult ise tagasi astuma või tuleks ta tagandada, ootamata umbusalduse protseduuri läbiviimist parlamendis. Iga lisanduv päev, mille jooksul Reps on valitsuse liige, on Eesti rahvusvahelistele huvidele kahjulik," kommenteeris absurdseks kujunenud olukorda Res Publica Riigikogu fraktsiooni liige Mihhail Lotman.

"Tahaks juhtida tähelepanu ka säärasele Eesti julgeolekut ohustavale probleemile nagu Eesti poliitikute sponsoreerimine Vene keskvõimu kontrolli all olevate äritegelaste poolt. See teema vajab eraldi käsitlemist,” lisas ta.

Lotmani sõnul on väga kahetsusväärne ka Keskerakonna reaktsioon. „Selle asemel, et kommenteerida dokumendi sisu, otsib Keskerakonna üks juhtfiguure, Ain Seppik süüdlasi hoopis välisministeeriumis, kes ei suutnud hoida Repsi visiidiga seotud asjaolusid saladuses. Me teame härra Seppiku tausta, tema minevikutegusid (vähemalt osa nendest) ja tema töömeetodeid. Ma arvan, et tema avaldus töötab pigem Keskerakonna selgelt väljanähtavatele huvidele vastu ja tekitab tarbetut vastandumist ametnike ja poliitikute vahel. Tahan siiski juhtida tähelepanu sellele, et minu arusaamist mööda ei käinud haridusminister Venemaal mingi salamissiooniga," ütles Lotman.

"Küsitavaks on muutunud ka Eesti Vabariigi peaministri Andrus Ansipi tõsiseltvõetavus. Oma vastuses Res Publica Riigikogu fraktsiooni kutsele tulla koos Repsiga toimunut selgitama, ütles Ansip, et tal ei ole ajakirjanduses ilmunule enam midagi lisada ning avalikkusele on ta teatanud, et pärast kohtumist Repsiga on tema jaoks teema ammendunud," sõnas Lotman.

"Kas peaminister Ansip on püüdnud välja selgitada, mis Marimaal tegelikult toimus ja kas ta tutvus näiteks täna avaldatud dokumendiga? Nõuame viivitamatult kõnealuse memo avalikustamist. Kui me ei saa välisministrilt ja peaministrilt avalikkuse huvides olevaid vastuseid, siis võtame kasutusele kõik seadusega ettenähtud abinõud tõe selgitamiseks. Keskerakonna ja Putini partei vaheline lepe on hakanud selgelt mõjutama Eesti Vabariigi sise- ja välispoliitikat," võttis Lotman Res Publica positsiooni kokku.

Siim Männik
08 September 2005
  Kommentaarid