Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Nõmme Raadio pakub abinõu valimistulemuste võltsimise vastu
Nõmme Raadio kutsub kõiki kodanikke tingimata valimistel osalema, et ei saaks korduda samasugused võltsingud, nagu varasematel valimistel.

Nõmme Raadiol on hüpotees, mille alusel saadakse suur hulk hääli just seetõttu, et puudub kontroll, kui palju valimissedeleid toodi valimisjaoskonda ja kui palju neid tegelikult kasutusse läks. Näide: jaoskonda toodi 1000 valimissedelit, neist võeti välja 550, aga alles jäi vaid 250 - kuhu kadus 200 sedelit? Ja miks sai üks partei ülivõimsa valimisvõidu tingimustes, kus valijad ei võta omaks tema poolt hääletamist?

"Tegelikult "kadus" 200 vastaspartei häält "teadmata kuhu" ja asendus puuduva 200 sedeliga teise partei poolt. Ja seda trikki on raske tuvastada," leiab Nõmme Raadio juht Margus Lepa, tehes raadio poolt Eesti kodanikele konkreetse ettepaneku 16. oktoobri 2005 ja ka kõigiks järgnevateks valimisteks:

1. Kõik, kellel on valimisõigus, peavad minema oma kodanikukohust täitma.
2. Kui valima läinud kodanikul on kindel seisukoht, et valimisnimekirjades ei ole kedagi, kelle poolt hääletada, võtab ta ikkagi isikut tõendava dokumendi alusel välja oma valimissedeli ja laseb kirja panna, et ta on valimas käinud.
3. Sisenenud valimiskabiini, tõmbab ta oma valimissedelile suure musta risti (rikub valimissedeli) ja laseb selle seejärel valimisurni. Sellega on kodanikukohus täidetud ja meelsus näidatud.

"Kõik valima! Ja kellel pole kedagi valida, rikkuge valimissedel ja laske urni!" õpetab Lepa.

Tuntumaid valmimisvõltsingu juhtumi avastamisi pärineb 2003. aasta euroreferendumilt. Tartu linnasekretär Mölderi korraldatud häälte ülelugemisprotseduuri käigus avastati Tartu 8. jaoskonnas jah-tulemuse kasuks tehtud ulatuslik sohk, mille kõrvaldamisel kasvas ei-häälte hulk peaaegu kaks ja pool korda - 353 häälelt 776 hääleni. Samas kahanes 423 võrra jah-häälte hulk. Referendumivõltsingute mastaabist annab aimu see, et juba üheainsa jaoskonna piires muutus tulemus vastaspoole kasuks kokku 846 hääle võrra.

Allikas: Margus Lepa
Kontakt: info@nommeraadio.ee
SI portaal http://si.kongress.ee
25 September 2005
  Kommentaarid