Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Haiglatel on palgakokkulepe täitmiseks vahendid olemas
Täna tuli haiglate liit välja teatega, et liitu kuuluvatel haiglatel pole võimalik alates tuleva aasta 1. jaanuarist täita palgakokkulepet. Sotsiaalministeerium ja haigekassa kinnitavad, et haigekassa eelarves on vahendid palgakokkuleppe täitmiseks olemas.

Eriarstiabi kulude katteks on haigekassa eelarvesse kavandatud tulevaks aastaks võrreldes tänavusega 12% rohkem raha. Sellest 213 miljonit krooni läheb palgakokkuleppe täitmiseks, 85 miljonit täiendavate ravijuhtude ostmiseks ning 168 miljonit struktuurse kallinemise katmiseks. Viimane katab kulutused, mis tulenevad moodsate uuringu- ja raviaparaatide kasutusele võtmisest.

”Palgakokkuleppe sõlmimisel olid pooled teadlikud haigekassa 3- aastasest eelarveprognoosist, mis näitas, et haigekassa 2005. aasta eelarve kulud ületavad tulusid 298 miljoni ja 2006. aastal 377 miljoni võrra palgakokkuleppe jõustumisel,“ kinnitas haigekassa juhatuse esimees Hannes Danilov. Ta lisas, et Eesti majandusel on läinud hästi ning puudujääk kaeti 2005. aastal ülelaekumiste arvelt. Haigekassa 2006. aasta eelarve on tasakaalus, sest rahandusministeeriumi tehtud sotsiaalmaksu laekumise prognoos on suurem.

Sotsiaalministeeriumi abiminister, Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) nõukogu esimehe Peeter Laasiku sõnul on PERH oma tuleva aasta eelarvet kinnitamas ning miinimumpalga kokkulepe täidetakse. „Kindlasti täidavad seda ka Tartu ülikooli kliinikum (TÜK) ja Tallinna lastehaigla,“ ütles
Laasik.

TÜK nõukogu esimees Tiiu Aro ütles, et kliinikum tagab miinimumpalga kokkuleppe täitmise 1. jaanuarist 2006.

Tallinna lastehaigla on juba sel aastal täitnud tuleva aasta palgakokkuleppe ligi 90% ulatuses, vaid vähem kui 10% töötajate palk jääb allapoole leppe piiri.

Laasiku sõnul andis haigekassa nõukogu kaks kuud tagasi haigekassa juhatusele korralduse koos haiglate liiduga välja arvutada kui suur on olnud viimase kahe aasta tervishoiusektori reaalne inflatsioon. „Kui tulevad täpsed arvud, siis saame teada kui suured on olnud lisakulud
ning saame selle sisse arvestada kulupõhisesse hinnamudelisse,“ selgitas ta. Sellest otsusest on teavitatud ka haiglate liitu. Samas tuleb arvestada, et ka palgad on inflatsiooni osa ning see osa inflatsioonist on juba kaetud.

Kulumudeli, mille haigekassa nõukogu kinnitas selle aasta augustis, töötasid kahe aasta jooksul välja haigekassa koos haiglate liidu ja nelja suurema Eesti haiglaga. Mudeli eesmärgiks on, et iga teenuse eest hakatakse lähiaastatel maksma õiget kulupõhist hinda.

Laasik kinnitas, et sotsiaalministeeriumi hinnakomisjon ja haigekassa nõukogu on nõus inflatsiooni teemat arutama, kui tullakse välja konkreetsete arvutustega

Marika Raiski
meedia peaspetsialist
Sotsiaalministeerium
22 Detsember 2005
  Kommentaarid