Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Velisel etendub pool-vabaõhuetendus 1905. aasta sündmustest
1905. aasta ülestõusu raames süüdati Läänemaal esimesed mõisad. Talupoegade ja linnatööliste eestvõtmisel suleti viinamonopole. Paar nädalat kestnud ülestõus suruti karistussalklaste poolt maha, välikohtu otsusega osalenuid hukati või anti vitsahoope.

Ometi võib toimunut vaadata kui sammu tosin aastat hiljem kätte jõudnud iseseisvuse poole.

Läbi 2005. aasta on tähistatud Velise "Wabariigi" väljakuulutamise sajandat aastapäeva, meenutamaks 1905. aasta sündmusi. Koduloolase Sergei Seelandi poolt
valmis mahukas uurimistöö "Velise valla ajaloost". 3. detsembril avati mälestusplaat endise Velise kihelkonnakoolimaja seinal ja peeti 1905. aasta sündmusi käsitlev ajalookonverents Valgu klubis.

Aastapäeva raames viimane pilguheit minevikku toimub 11.-15. jaanuaril, mil Velise Kultuuri ja Hariduse Selts etendab koos KATeatri ja mitmekümne vabatahtliku abiga viis õhtut järjest näitemängu "Tulevarjud". Käsikirja autor ja lavastaja on Jaan Urvet. Etendus algab igal õhtul kell 19 Velise omaaegses koolimajas (praegune seltsimaja) ega ole tasuta. Lisateave asub aadressil www.velise.ee.

"Kõike, mida saab näidata, pole mõtet üle rääkida," leiavad korraldajad. Kuna lugu peaks publikuni jõudma eelkõige tegevuste kaudu, siis on tekstiosa viidud miinimumini ning tubane tegevus on näha ainult siluettidena. Õues toimuvat saab jälgida läbi akende ja see toimub prozektoritega valgustatud alal. Pilte seovad harmooniumil esitatavad vahepalad sajandivahetuse Eesti heliloojate teostest ja koraalidest.

"Tulevarjud" on üldistus revolutsioonilistest sündmustest Läänemaal. Samuti on see mõtisklus meie rahvusest, kohanemisvõimest, alandlikkusest ja reetmisest.

Allikas: Jürgen Kusmin
Kontaktl: Kontakt: jurgen@velise.ee , 5646 7646
SI portaal www.si.kongress.ee
03 Jaanuar 2006
  Kommentaarid