Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Seto saatis nuriseva kirja valitsejatele
Uus aasta ja lumi toovad sageli kaasa seto rahvakillu aktiivsuse. Kuu aja pärast toimub Tartu rahu aastapäeva suurmiiting, millel eelkõige just setod tähistavad Eesti omariikluse rajamist. Peale selle avaldavad setod meelt Eesti valitsejatele suunatud märgu- ja nõudekirjadega.

Möödunud aastal valitsejad setosid ei kuulanud, ent head see neile ei toonud: aasta tagasi lootsid Juhan Parts ja Kristina Ojuland teenida kannuseid kahekümnendiku Eesti territooriumi kinkimisega Venemaale, setode needus aga viis nad juba mõne kuuga võimult ning asi muutus ka nende järglastele piinlikuks - maa on endistviisi kinkimata, sest venelasest vastuvõtja perutab.

Osvald Sasko meenutab oma kirjas president Rüütlile, Riigikogu esimees Ergmale, peaminister Ansipile ja välisminister Paetile, et 5,2% kinkimine oma maast Venemaale on väga suur tükk Eestimaad. Aga Venemaale on 0,0000001% juurdetulevat maad väga, väga väike tükk.

"Miks ei arvestatud Eesti rahva poolt mitmel korral läbiviidud pikettidega Toompeal, Hirvepargis, Tammsaare pargis, Tartus, Setomaal? Miks ei võetud arvesse, et 75% Eesti rahvast oli kontrolljoone riigipiiriks nimetamise vastu, kusagil ei ole kajastatud, millist mõju avaldasid kogutud Tartu Rahulepingu toetuse allkirjad. Osa neist allkirjadest edastasime president A. Rüütlile ja suurema osa riigikogu esimehele E. Ergmale," nuriseb Sasko oma kirjas.

Sasko loetleb ka majanduslikku kahju, mida on Eestile tekitanud meie praegune ladvik. Oleme kaotanud kolmandiku hüdroelektrienergia riiklikust vajadusest Narva jõel, st olemasoleva, mis momendil annab elektrit ainult Venemaale, ja kahe jaama juurdeehitamise. Oleme kaotanud põlevikivi, mis on teisel pool Narva jõge, metsad, kipsi, klaasliiva, savi ... Piiriäärsel maal elab räsitud Eesti rahvas.

"Kui president Putin võttis tagasi oma välisministri allkirja meie valitsuse poolt sepitsetud lepingult, siis tekkis selle juhuse läbi ka võimalus meie välisministri allkiri tagasi võtta. Mõistlik on anda tulevikupõlvkonnale juriidiline võimalus tagasi nõuda seaduslik maa, mis on praegu okupeeritud," leiab Osvald Sasko ning usub, et Eestis on noori õppivaid poliitikuid, kellel puudub seos kommunistliku minevikuga ja Vene julgeolekuga ning kes on tähelepanelikult läbi töötanud Tartu rahulepingu, baaside lepingu, Molotov-Ribbentropi pakti koos lisaprotokollidega. Ja et need noored poliitikud oskavad-viitsivad selgitada Eesti okupeerimise mõistet ning kulgu.

Allikas: Osvald Sasko
Kontakt: Tähe 15-35, Tartu
SI portaal www.si.kongress.ee
07 Jaanuar 2006
  Kommentaarid